Wybory parlamentarne 2019. Oficjalne wyniki PKW i podział mandatów w nowym Sejmie

Wybory parlamentarne 2019. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się w minioną niedzielę, 13 października. Które ugrupowania uzyskały najwięcej poselskich mandatów?

W minioną niedzielę zdecydowaliśmy o tym, kto będzie zasiadał w sejmowych ławach przez kolejne cztery lata. W przypadku wyborów do Sejmu głosy oddawaliśmy w 41 wielomandatowych okręgach wyborczych. Po zamknięciu lokali wyborczych (nastąpiło to o godz. 21) poznaliśmy wstępne wyniki wyborów dzięki sondażom exit poll i late poll. W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalny rezultat niedzielnego głosowania. 

Wybory parlamentarne 2019, oficjalne wyniki PKW. Kto znalazł się w nowym Sejmie?

Zgodnie z oficjalnymi wynikami wyborów w kolejnej kadencji Sejmu zobaczymy 5 ugrupowań: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicję Obywatelską, PSL-Koalicję Polską, SLD oraz Konfederację. Z największego poparcia może cieszyć się Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało 43,59 proc. głosów. Poniżej zamieszczamy pełne wyniki upublicznione przez PKW:

Prawo i Sprawiedliwość - 43,59 proc.

Koalicja Obywatelska - 27,40 proc.

PSL-KP - 8,55 proc.

SLD - 12,56 proc.

Konfederacja - 6,81 proc. 

Wybory parlamentarne 2019, oficjalne wyniki PKW. Podział mandatów w nowym Sejmie. Kto uzyskał większość? Kto jest w mniejszości?

Jak wspomniane, procentowe poparcie przełoży się na podział mandatów w kolejnej kadencji Sejmu (lata: 2019-2023)? Przypomnijmy, że w izbie niższej polskiego parlamentu zasiada 460 posłów. Zgodnie z oficjalnymi wynikami PKW PiS uzyskało 235 poselskich mandatów. Koalicja Obywatelska wprowadziła do Sejmu 134 posłów, PSL-Koalicji Polska 30, SLD 49, a Konfederacja 11.

Więcej o: