Wybory parlamentarne 2019. TVP pominęła Konfederację w sondażu. Krzysztof Bosak zapowiada proces

W czwartek w głównym wydaniu "Wiadomości" zaprezentowany został sondaż wyborczy przeprowadzony przez Pollster dla "Super Expressu". Telewizja Publiczna w omówieniu pominęła Konfederację, co zostało zauważone przez kandydatów tego ugrupowania. Krzysztof Bosak ocenił to jako "publiczną kompromitację w kwestii uczciwości wobec społeczeństwa" i zapowiedział proces przeciwko TVP.
Zobacz wideo

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl w czwartek 26 września w głównym wydaniu "Wiadomości" w Telewizji Polskiej zaprezentowano sondaż wyborczy, w których pokazano wyniki Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Grafiki pominęły Konfederację, która jest piątym ugrupowaniem, któremu udało się wystawić listy swoich kandydatów we wszystkich okręgach.

Krzysztof Bosak oburzony. TVP nie pokazało wyników Konfederacji w sondażu wyborczym: "W kilka lat stali się bardziej prymitywną wersją tego wszystkiego, z czym ponoć walczyli"

W sondażu przeprowadzonym przez Pollster na zlecenie "Super Expressu" partia rządząca utrzymuje prowadzenie i zdobywa 45 procent głosów badanych. Na kolejnych miejscach znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 26 procent, Lewica, na którą zagłosowałoby 14 procent ankietowanych, PSL-Koalicja Polska z 7 procentami głosów oraz Konfederacja z 5 procentami poparcia. TVP ominęła wynik Konfederacji, która zgodnie z tym sondażem weszłaby do Sejmu.

Sytuację tę skomentowali działacze Konfederacji Wolność i Niepodległość. Wśród nich jest m.in. kandydat na posła Krzysztof Bosak, który w kilku postach na Twitterze napisał:

Zaczynali od haseł o „rewolucji moralnej”, a doszli do publicznej kompromitacji w kwestii uczciwości wobec społeczeństwa. Towarzyszy im poczucie siły, ale tak naprawdę to co robią jest oznaką ich poczucia słabości. Wiadomości TVP dziś otwarcie SKŁAMAŁY twierdząc, że Konfederacja nie wejdzie do Sejmu i jednocześnie prezentując sondaż w którym przekroczyliśmy próg. Prawnicy z Konfederacji już pracują nad pozwem w trybie wyborczym przeciw dezinformacji zawłaszczanej przez PIS stacji tv.

Krzysztof Bosak przypomniał również pozew, jaki Konfederacja wytoczyła "Faktom" TVN. Wtedy też telewizja nie wymieniła Konfederacji jako jednego z ugrupowań ogólnopolskich w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W maju w sprawie "przemilczenia Konfederacji w materiale z 16 kwietnia o komitetach wyborczych", ugrupowanie to wygrało proces w trybie wyborczym, a TVN musiało opublikować sprostowanie.

Materiał "Wiadomości" skomentowali też inni działacze Konfederacji. Robert Winnicki napisał - "Wiadomości” TVP w kolejnych akcjach przeciw #Konfederacja zawstydzają Urbana i Michnika. Ale patrzmy też na tych, którzy przyzwalająco milczą. Tych „prawych”, „niezależnych”, „niepokornych”. W kilka lat stali się bardziej prymitywną wersją tego wszystkiego, z czym ponoć walczyli. 

Więcej o: