Wybory parlamentarne 2019, wyniki late poll. Podział mandatów w Sejmie? Kto ma większość?

Wybory parlamentarne 2019. Znamy już wyniki sondażu late poll przeprowadzonego przez pracownię Ipsos (dla TVN24). Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych wskazują na to, że w nowym Sejmie znajdzie się 5 ugrupowań, a najwięcej poselskich mandatów przypadło Prawu i Sprawiedliwości.

Wybory parlamentarne 2019, wyniki late poll. Która partia wygrała wybory? Kto znalazł się w Sejmie?

Sondaż late poll jest przeprowadzany tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Ankieterzy odwiedzają losowo wybrane komisje wyborcze, gdzie uzyskają informacje o przebiegu głosowania. Pracownia Ipsos opublikowała już wstępne wyniki wyborów opracowane na podstawie badania late poll (przeprowadzonego dla TVN24). Zgodnie z nimi, największym procentowym poparciem wśród głosujących może pochwalić się Prawo i Sprawiedliwość - 43,6 proc. Drugi wynik uzyskała Koalicja Obywatelska (27,4 proc.), a na Sojusz Lewicy Demokratycznej zagłosowało 12,4 proc. uprawnionych. W nowym Sejmie znajdą się również posłowie PSL-Koalicji Polskiej (9,1 proc.) oraz Konfederacji (6,4 proc.).

Wybory parlamentarne 2019, wyniki late poll. Podział mandatów w Sejmie

Na podstawie sondażu late poll można dokonać wstępnego podziału mandatów w nowym Sejmie. Przypomnijmy, że zgodnie z Konstytucją RP w tej izbie parlamentu zasiada 460 posłów Jeśli wyniki badania pokryłyby się z oficjalnym rezultatem głosowania, Prawo i Sprawiedliwość wprowadziłoby do Sejmu 239 posłów. Koalicja Obywatelska uzyskałaby z kolei 131 mandatów, SLD 46 mandatów, PSL-Koalicja Polska 30 mandatów, a Konfederacja 13 mandatów. 

Więcej o: