Wybory parlamentarne 2019, wyniki wyborów exit poll. Jak wygląda podział mandatów w nowym Sejmie? Kto ma większość?

Wyniki wyborów 2019 exit poll. Znamy już sondażowe wyniki podziału mandatów do Sejmu, które odbyły się w niedzielę, 13 października. Zgodnie z sondażem exit poll w izbie niższej parlamentu znajdzie się pięć partii, a najwięcej głosów oddano na Prawo i Sprawiedliwość. Sondażowe, procentowe wyniki dały - wciąż wstępną - odpowiedź, jak będzie kształtował się podział mandatów w nowej kadencji Sejmu.
Zobacz wideo

Tuż po zamknięciu lokali wyborczych poznaliśmy szczątkowe wyniki głosowania, sporządzone na podstawie sondażu exit poll. W tym badaniu wyborcy, zaraz po opuszczeniu komisji wyborczych, wskazują na kogo oddali głos. Pamiętajmy, że sondaż exit poll obarczony jest marginesem błędu (nawet do 2 proc.), a wyniki wyborów mogą ulec zmianie wraz z publikacją sondażu late poll. 

Wyniki wyborów 2019. Jak wygląda podział mandatów w nowym Sejmie?

Przypomnijmy, że w wyborach do izby niższej parlamentu decydowaliśmy o obsadzie 460 poselskich mandatów. Jeśli oficjalny rezultat wyborów będzie zbieżny z wynikami badania exit poll, Prawo i Sprawiedliwość uzyska w Sejmie 239 mandatów. Koalicji Obywatelskiej przypadną 130 mandaty, PSL-Koalicji Polskiej 34 mandatów, SLD 43 mandatów, a Konfederacji 13 mandatów

Wybory parlamentarne 2019, wyniki exit poll. Ile procent głosów uzyskały wyborcze komitety?

Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez IPSOS dla TVN24 w kolejnym Sejmie, którego kadencja potrwa do 2023 r., znajdzie się pięć partii. Największe poparcie uzyskało natomiast Prawo i Sprawiedliwość.

Prawo i Sprawiedliwość - 43,6 procent. 

Koalicja Obywatelska - 27,4 procent.

Sojusz Lewicy Demokratycznej - 11,9 procent.

PSL-Koalicja Polska -  9,6 procent.

Konfederacja - 6,4 procent.

Więcej o: