Wybory parlamentarne 2019. Czym jest Latarnik Wyborczy? Jak on działa?

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się 13 października. Wyborcy mają coraz mniej czasu na to, by zadecydować, na kogo oddać swój głos. W pojęciu tego wyboru może pomóc Latarnik Wyborczy - internetowe narzędzie, które pozwala na porównanie swoich poglądów z deklaracjami komitetów wyborczych.
Zobacz wideo

Latarnik Wyborczy to internetowy test, składający się z 20 stwierdzeń dotyczących kwestii politycznych, społecznych i ekonomicznych. Aby porównać swoje poglądy z deklaracjami komitetów wyborczych, użytkownik musi ustosunkować się do tych stwierdzeń, wybierając jedną z trzech odpowiedzi: "Zgadzam się", "Nie zgadzam się" lub "Nie mam zdania". W teście poruszane są takie tematy jak: przyjmowanie imigrantów, związki partnerskie, zakres kompetencji samorządów terytorialnych, aborcja czy źródła energii wykorzystywane w Polsce. Wynik testu przedstawiany jest w postaci wykresu, który pokazuje, w jakim procencie nasze poglądy pokrywają się z deklaracjami różnych komitetów wyborczych.

Wybory parlamentarne 2019. Kto stworzył Latarnika Wyborczego? Skąd pochodzą odpowiedzi komitetów?

Latarnik Wyborczy przygotowany z okazji wyborów parlamentarnych 2019 jest dziesiątą jego edycją. Narzędzie to stworzyło Centrum Edukacji Obywatelskiej. Co ciekawe, Latarnik Wyborczy opiera się nie analizie programów partii, ale na odpowiedziach udzielonych przez komitety wyborcze. Zaproszenie do udziału w Latarniku Wyborczym otrzymały wszystkie komitety, które zarejestrowały listy w przynajmniej jednym okręgu wyborczym. Wszystkie komitety zostały poproszone o ustosunkowanie się do 20 stwierdzeń, ale mogły także opatrzyć swoje odpowiedzi krótkimi komentarzami, z którymi można się zapoznać po wypełnieniu testu. 

Więcej o: