Wybory parlamentarne 2019. Michał Dworczyk chce usunięcia Klaudii Jachiry z list Koalicji Obywatelskiej

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, zaapelował dziś do Grzegorza Schetyny, aby ten wykreślił z listy wyborczej Koalicji Obywatelskiej Klaudię Jachirę. Powodem ma być jej happening przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.
Zobacz wideo

Po tym, jak Klaudia Jachira zrobiła sobie zdjęcie przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego z transparentem "Bóg, hummus, włoszczyzna", kolejne środowiska domagają się skreślenia jej z listy wyborczej kandydatów Koalicji Obywatelskiej.

Takie żądanie wyrazili m.in. członkowie Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych z Krakowa. Teraz głos w sprawie zabrał Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Kombatanci "wstrząśnięci" happeningiem Klaudii Jachiry

Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej podkreślił, że happening Klaudii Jachiry sprowadzał się do "sprofanowania słów wykutych na tym pomniku, świętych dla wielu tysięcy osób, które w ciągu ostatnich dwustu lat walczyły o wolność Polski".

Poinformował, że od tego zdarzenia do kancelarii premiera napływają słowa oburzenia i rozżalenia ze strony środowisk kombatanckich. Potwierdził to Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który również brał udział w konferencji.

- Słowa oburzenia płyną ze środowisk Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich, Żołnierzy Sił Zbrojnych na Zachodzie. To jest rzecz absolutnie niedopuszczalna (...). Kombatanci mówią jedno: są wstrząśnięci, nie wyobrażają sobie, żeby taka sytuacja w ogóle mogła mieć miejsce - stwierdził.

Dworczyk: Takie osoby nie powinny funkcjonować w życiu publicznym

- Polityka jest bardzo brutalna, w kampanii wyborczej padają ostre słowa, polska scena polityczna jest bardzo spolaryzowana, ale są pewne granice, które nie powinny być przez nikogo przekraczane. My, politycy, niezależnie od formacji, którą prezentujemy, powinniśmy być za to odpowiedzialni - zaznaczył Michał Dworczyk i zaapelował m.in. do Grzegorza Schetyny o podjęcie kroków w sprawie Klaudii Jachiry.

Zwracam się z apelem do Grzegorza Schetyny, do pani marszałek Kidawy-Błońskiej, aby ta osoba, która dopuściła się tego czynu, została usunięta z list wyborczych Platformy Obywatelskiej. Takie osoby nie powinny funkcjonować w życiu publicznym na poziomie Parlamentu

- powiedział.

Poinformował, że nie zostanie złożone żadne zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. - Zwracamy się o to, aby tę sprawę załatwić w poczuciu odpowiedzialności politycznej za słowa wypowiadane w kampanii, za to, w jaki sposób traktujemy naszą historię i te osoby, które historię tworzyły - argumentował.

Kodeks wyborczy nie przewiduje takich sytuacji

W tym miejscu pojawia się pytanie, czy istnieje możliwość usunięcia kandydata z listy wyborczej już po jej zarejestrowaniu.

- Jeżeli jakaś partia w sposób odpowiedzialny konstruuje listy, to zawsze jest możliwość, aby osoba została wykreślona z listy - zapewnił Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Kodeks wyborczy przewiduje jednak tylko trzy ewentualności, które na to pozwalają. Z art. 222 tego dokumentu wynika, że "okręgowa komisja wyborcza skreśla z zarejestrowanej listy kandydatów nazwisko kandydata na posła, który zmarł, utracił prawo wybieralności lub złożył komisji oświadczenie na piśmie o wycofaniu zgody na kandydowanie".

Jeżeli więc Klaudia Jachira miałaby zniknąć z listy wyborczej Platformy Obywatelskiej, prawdopodobnie sama musiałaby zrezygnować z kandydowania. 

Więcej o:
Komentarze (377)
Wybory parlamentarne 2019. Michał Dworczyk chce usunięcia Klaudii Jachiry z list Koalicji Obywatelskiej
Zaloguj się
 • munaciello

  Oceniono 126 razy 114

  Gdyby demonstrowała pod hasłem "Bóg, honor, ojczyzna", to mogłaby kupować działki na lewo i po zaniżonej cenie jak Morawiecki, prowadzić burdel jak Banaś, składać fałszywe zeznania jak Szydło, wręczać łapówki po 50 tysięcy złotych jak Kaczyński, wyłudzać pieniądze od bezdomnych jak Rydzyk czy wyrzucać z pracy niezamężne matki jak Jędraszewski.

 • jxl82

  Oceniono 73 razy 63

  Co Dworczyk ma do powiedzenia w sprawie "Żelaznego Alfonsa" zwanego pieszczotliwie Banasiem?

 • miszogun

  Oceniono 65 razy 55

  PiS ma wystarczająco dużo oszołomów do usunięcia ze swoich szeregów żeby dyktować opozycji jak ma układać listy.

 • ochujek

  Oceniono 64 razy 52

  Brawo Klaudia! Trzęsą się portki pętakom gdy widzą satyrę. Zbyt tępi by ogarnąć rzeczywistość.

 • ochujek

  Oceniono 48 razy 38

  Ile latek mają ci protestujący kombatanci? Im dalej od wojny i stanu wojennego tym więcej kombatantów i zasłużonych. Zwłaszcza takich co 13 go grudnia spali do południa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX