Wybory Parlamentarne w Polsce. Spoty telewizyjne do 12 października. Wtedy zaczyna się cisza wyborcza

Wybory parlamentarne w Polsce kojarzą się głównie z plakatami, billboardami spotami reklamowymi. Decyzją PKW te ostatnie mogą być emitowane bezpłatnie w telewizji i radiu publicznym od 28 września do 12 października, kiedy to zaczyna się cisza wyborcza. Wybory parlamentarne 2019 odbędą się 13 października.

Wybory Parlamentarne 2019 w Polsce nie mogą się oczywiście odbyć bez wszechobecnych spotów. Zgodnie z komunikatem Państwowej Komisji Wyborczej będą one mogły być emitowane bezpłatnie w mediach publicznych od 28 września.

Komitety będą mogły zachęcać do oddania na nie głosu do godziny 23.59 11 października. Od północy 12 października obowiązywać bowiem zacznie cisza wyborcza.

Zobacz wideo

Emisja wyborczych reklam jest nieodpłatna - zarówno w telewizji jak i w radiu. Nie są one oczywiście nowością - wybory parlamentarne 2015 również poprzedziła medialna kampania. Łączny czas emisji wyniósł w przypadku telewizji publicznej 25, a w przypadku radia 35 godzin.

Wybory parlamentarne w Polsce - kogo zobaczymy na ekranie?

Swoje spoty poprzedzające wybory parlamentarne w Polsce, które odbędą się jak zazwyczaj jesienią, zamieszczać będą przede wszystkim ogólnopolskie komitety wyborcze. W tym roku jest ich pięć:: Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe (politycy Kukiz '15 startują z list ludowców) oraz Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej (w przypadku tego komitetu zobaczymy też reklamy kandydatów m.in. Wiosny i Razem).

PKW wylosowała numery - komu przypadły poszczególne numery na wybory parlamentarne 2019?

Państwowa Komisja Wyborcza numery przypadające poszczególnym komitetom wyborczym rozlosowała 13 września. Najpierw przyporządkowano numery dla komitetów, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich 41 okręgach wyborczych.

I tak, KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni otrzymała miejsce na liście wyborczej numer 5. Kandydatów KW Konfederacja Wolność i Niepodległość znajdziemy na liście numer 4, a KW Prawo i Sprawiedliwość na liście numer 2.

KW Polskie Stronnictwo Ludowe otrzymał listę numer 1. KW Sojusz Lewicy Demokratycznej znalazł się na liście numer 3.

Czytaj też: Wybory parlamentarne 2019. Komisarz wyborczy - czym się zajmuje?

Oprócz wymienionych pięciu komitetów, które zarejestrowały kandydatów w 41 okręgach, cztery komitety zarejestrowały swoje listy tylko w ich części. KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca otrzymał listę wyborczą numer 9, KW Prawica - listę numer 6, KW Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów - listę numer 7, a KWW Koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy - listę numer 8. Łączna liczba komitetów zarejestrowanych przez PKW wynosi 88.

Więcej o: