Wybory Parlamentarne w Polsce. Upływa termin utworzenia spisu wyborców przez gminy

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się już za mniej niż miesiąc - 13 października. Już 23 września upływa jednak termin utworzenia przez gminy spisu wyborców. To dzięki niemu osoby mieszkające na stałe w miejscu meldunku mogą iść na wybory parlamentarne w zasadzie bez martwienia się o formalności.

Wybory parlamentarne 2019 w Polsce odbędą się już 13 października. Do tego czasu w kalendarzu wyborczym jest jednak całkiem sporo wydarzeń. W poniedziałek 23 września upływa termin sporządzania spisu wyborców przez gminy. Jest to wykaz osób, którym przysługuje prawo do oddania głosu.

Zobacz wideo

Wybory parlamentarne 2019 - co to jest spis wyborców?

Spis wyborców powstaje na podstawie danych o zameldowaniu, dlatego też osoby żyjące na stałe tam gdzie mają meldunek nie muszą nic robić, by móc wziąć udział w wyborach. Zostali bowiem wpisani na listę uprawnionych na terenie danej gminy "z automatu".

Do spisu wyborców można się jednak "dopisać". Z odpowiednim wnioskiem trzeba wystąpić do 8 października - chodzi o obywateli przebywających w kraju. Pozytywne rozpatrzenie wniosku oznacza, że na terenie danej gminy będziemy mogli oddać głos nie tylko przy okazji wyborów parlamentarnych 2019, ale i kolejnych. 

Dopisanie do spisu wyborców dla osób przebywających za granicą i głosujących za granicą, możliwe jest do 10 października. W tym wypadku wnioski przyjmuje nie gmina a odpowiedni konsul.

Wybory parlamentarne 2015 nie były dla wyborców chcących oddać głos poza miejscem swojego stałego zameldowania tak wygodnie zorganizowane, jak obecne. Dziś bowiem odpowiednie wnioski o dopisanie do listy wyborców można składać online.

Wybory parlamentarne - Polska 2019

13 października obywatele wybiorą swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu - 460 posłów i 100 senatorów. Głosowanie, ma charakter powszechny, bezpośredni, tajny oraz równy.

Biorąc pod uwagę ogólnopolskie komitety wyborcze będziemy mogli oddać głos na pięć list:  Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe (kandydaci Kukiz'15 będą startować z list ludowców) oraz Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej (na tej liście z kolei pojawią się też m.in. działacze Wiosny i Razem). Łączna liczba komitetów zarejestrowanych w Polsce - uwzględniając te lokalne - wynosi blisko 90.

Więcej o: