Kiedy wybory parlamentarne w Polsce? Głosowanie już 13 października

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się 13 października. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów, którzy swoją kadencję pełnić będą cztery lata. Komitetów wyborczych w Polsce jest blisko 90, ale tych dużych jedynie pięć.
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się 13 października. Obywatele wybiorą swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu - 460 posłów i 100 senatorów. Głosowanie, zgodnie z przepisami zawartymi w Konstytucji, ma charakter powszechny, bezpośredni i tajny. Wszyscy obywatele, którzy mają czynne prawo wyborcze, są podczas wyborów równi. 

Wybory parlamentarne 2019 - po czterech latach znów wybierzemy posłów i senatorów

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się, tak jak poprzednie, wedle zasady proporcjonalności - głos oddawany jest przede wszystkim na partię polityczną. Poszczególne miejsca są przyznawane kandydatom na podstawie poparcia udzielonego przez głosujących komitetom wyborczym.

Głos, czyli czynne prawo wyborcze, przysługuje wszystkim osobom powyżej 18 roku życia, chyba, że zostały one ubezwłasnowolnione, prawomocnie pozbawione praw publicznych lub wyborczych.

Kandydatem w wyborach parlamentarnych w Polsce w 2019 roku zostać może osoba, która ukończyła 21 lat. Takie uprawnienie nazywamy biernym prawem wyborczym. Co ciekawe do posiadania biernego prawa wyborczego niezbędne jest posiadanie czynnego prawa wyborczego. Kadencja posła i senatora trwa cztery lata.

Zmiany w kodeksie - kto w 2019 roku decyduje o tym, czy wybory parlamentarne w Polsce są ważne?

Wybory parlamentarne w Polsce w 2019 roku odbędą się na podstawie Kodeksu wyborczego uchwalonego w roku 2011, jednak znowelizowanego w sierpniu. Ważność głosowania rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego.

Wybory parlamentarne 2015 zostały rozstrzygnięte wedle przepisów, zgodnie z którymi nie określono dokładnego składu Sądu Najwyższego rozpoznającego ewentualne sprzeciwy wyborcze. 

Wybory parlamentarne 2019 - tylko pięć komitetów ogólnopolskich

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że w całym kraju zarejestrowano łącznie 88 komitetów wyborczych. 

Wedle zasad określonych w przepisach komitety wyborcze muszą przedstawić listy kandydatów na posłów popartych przez nie mniej niż 5 tys. osób, w przypadku senatorów jest to nie mniej niż 2 tys. Kluczowe jest stałe zamieszkanie w danym okręgu wyborczym. 

Komitet, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej połowie okręgów wyborczych nie potrzebuje podpisów do zgłaszania kolejnych list. Takich komitetów tym razem będzie pięć: Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe (kandydaci Kukiz'15 będą startować z list ludowców) oraz Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej (na tej liście z kolei pojawią się też m.in. działacze Wiosny i Razem). 

Wybory parlamentarne w Polsce - jaka rola PKW, co robią komisarze wyborczy?

Wybory Parlamentarne w Polsce nadzoruje Państwowa Komisja Wyborcza. Jest ona odpowiedzialna również za wybory prezydenckie, samorządowe i europejskie. PKW powołuje komisarzy wyborczych, którzy są jej pełnomocnikami.

W każdym województwie jest ich od 2 do 5. Komisarze wyborczy powołują terytorialne komisje wyborcze oraz rozpatrują skargi na ich działalność.  

Wybory parlamentarne 2019 a wybory parlamentarne 2015 czyli krótsza kampania

Wybory parlamentarne 2015 odbyły się 25 października 2015 roku. Termin ogłoszenia terminu głosowania był nieco szybszy - Bronisław Komorowski, ówczesny prezydent, swoją decyzję ogłosił 3 sierpnia 2015 roku. Prezydent Andrzej Duda o tym, kiedy odbędą się wybory parlamentarne poinformował opinię publiczną 6 sierpnia br.

Czytaj też: Wybory parlamentarne 2019. 88 komitetów wyborczych, ale tylko pięć wystartuje w całej Polsce

Kampania poprzedzająca wybory parlamentarne 2019 jest więc o ok. 2 tyg. krótsza niż w przypadku roku 2015.

Więcej o: