PiS z dwukrotnie lepszym wynikiem niż KO. Spada chęć udziału w wyborach [SONDAŻ]

Wybory parlamentarne 2019. CBOS opublikował wrześniowy sondaż poparcia komitetów wyborczych. PiS nadal ma znaczącą przewagę nad Koalicją Obywatelską. To, co uległo zmianie, to zapowiadana frekwencja wyborcza - spadła o 5 proc. Według centrum wskazuje to na "lekkie przegrzanie atmosfery politycznej".
Zobacz wideo

Najnowszy sondaż poparcia komitetów wyborczych przeprowadzony przez CBOS nie zapowiada rewolucji w wynikach wyborów parlamentarnych w 2019 roku.

Wybory parlamentarne 2019. Nowy sondaż CBOS potwierdza przewagę PiS

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, zdecydowanie najwięcej głosów otrzymałby Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Chęć jego poparcia zadeklarowało 46,4 proc. badanych. To zaledwie o 0,2 punktu procentowego mniej niż w sondażu sierpniowym.

Wzrost odnotowała Koalicja Obywatelska. Deklarowane poparcie wzrosło z 18,8 proc. w sondażu sierpniowym do 23,2 proc. w ostatnim badaniu. 

Wynik poprawiło też Polskie Stronnictwo Ludowe. Nieco ponad 2 proc. więcej badanych zadeklarowało chęć zagłosowania na komitet z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem na czele - wrześniowy sondaż pokazuje poparcie dla PSL w wysokości 7,7 proc.

Tymczasem, jak wynika z badania, maleje poparcie dla Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z deklarowanych w sierpniowym sondażu 8,8 proc. poparcia, spadło ono do 5,2 proc.

O nieco ponad 1 proc. wzrosło poparcie dla Konfederacji Wolność i Niepodległość. Nadal jednak nie weszłaby ona do Sejmu, podobnie jak żaden inny komitet niewymieniony wyżej.

Wybory parlamentarne 2019. Spada chęć udziału w wyborach

Sondaż CBOS zbadał również deklarowaną chęć udziału w wyborach parlamentarnych. W porównaniu do badania z sierpnia, spadła ona o 5 punktów procentowych. Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, do urn poszłoby 72 proc. respondentów. 11 proc. z nich definitywnie odrzuca udział w głosowaniu. To o 4,4 punktów procentowych więcej niż miesiąc temu.

Sondaż poparcia komitetów wyborczych został przeprowadzony w ramach badania "Aktualne problemy i wydarzenia" w dniach 12-19 września na reprezentatywnej ok. 1000-osobowej próbie dorosłych mieszkańców Polski. Przeprowadzono go metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).