Wybory parlamentarne 2019. Jak sprawdzić, gdzie głosować? W którym lokalu wyborczym oddamy głos?

Państwowa Komisja Wyborcza udostępniła spis lokali wyborczych w każdym województwie. Jak sprawdzić, gdzie zagłosować w październikowych wyborach parlamentarnych w 2019 roku?
Zobacz wideo

Do 13 września Państwowa Komisja Wyborcza miała czas na określenie, w jakich lokalach wyborczych w każdym województwie będziemy głosować. Wszystkie informacje dostępne są już na stronie wybory.gov.pl. Jak sprawdzić, gdzie głosować?

Wybory parlamentarne 2019. Jak sprawdzić, w którym lokalu wyborczym głosować

W wyborach parlamentarnych do Sejmu Polska podzielona została na 41 okręgów wyborczych, a w wyborach do Senatu na sto okręgów. Mimo różnej liczby okręgów, w przypadku obydwu izb wyborcy będą głosowali w jednym lokalu wyborczym, zgodnym ze swoim miejscem zamieszkania. Posłów oraz senatorów na kolejną kadencję wybierzemy już w niedzielę 13 października.

Wcześniej jednak możemy sprawdzić, gdzie zagłosować. W tym celu należy wejść na stronę Państwowej Komisji Wyborczej w zakładkę wybory do Sejmu i Senatu 2019. Następnie przekierowani zostaniemy na stronę wybory.gov.pl. W panelu głównym wybieramy "Wyszukiwarkę obwodów", a następnie zaznaczamy interesujące nas województwo.

Po kliknięciu, np. na województwo mazowieckie pokazuje się mapa z obwodowymi komisjami wyborczymi. Z niej należy wybrać powiat lub miasto, które odpowiada miejscu naszego zameldowania. Po wybraniu swojego regionu strona przekierowuje nas na wykaz gmin w przypadku powiatów oraz dzielnic w przypadku miast. Tutaj wybieramy interesującą nas dzielnicę i gminę.

Po kliknięciu otwiera nam się wykaz obwodów do głosowania z dokładnym adresem lokalu wyborczego oraz ulicami, które wyznaczają granice przypisane do danego lokalu. Pojawia się także informacja na temat tego, czy w danej placówce są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Interesującą nas ulicę możemy wyszukać także w oknie "filtruj".

Więcej o: