Wybory parlamentarne 2019. Program PSL - Koalicji Polskiej. Czym kuszą wyborców Ludowcy?

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się już 13 października. Kolejne partie publikują swoje programy i przekonują wyborców, że to właśnie na nie warto oddać głos. Jakie rozwiązania chce wprowadzić PSL i współpracujące z nim ugrupowania?
Zobacz wideo

Program PSL - Koalicji Polskiej został opisany w dokumencie liczącym 28 stron. Dzieli się on na kilka najważniejszych tematów:

 • Rzeczpospolita Obywatelska
 • Rodzina i polityka społeczna
 • Dostępna służba zdrowia
 • Edukacja
 • Rolnictwo i obszary wiejskie
 • Wyzwania związane ze zmianami klimatu
 • Inwestycje kluczem do rozwoju
 • Rozwój małej i średniej przedsiębiorczości
 • Odpowiedzialna polityka zagraniczna
 • Samorządność i społeczeństwo obywatelskie

Koalicja Polska, którą tworzy Polskie Stronnictwo Ludowe, ale także ugrupowanie Kukiz'15, Stronnictwo Demokratyczne oraz partie regionalne, takie jak Ślonzoki Razem, chcą, aby w Polsce najważniejszy głos należał do obywateli, a nie przewodniczących partii. Koalicja Polska PSL postuluje m.in.: zmianę ordynacji wyborczej, wprowadzenie możliwości głosowania przez internet oraz obligatoryjnych i wiążących dla władz referendów oraz powszechnych wyborów Rzecznika Praw Obywatelskich, Prokuratora Generalnego oraz Krajowej Rady Sądownictwa.

Rodzina, zdrowie i edukacja. Jakie pomysły promuje PSL i Koalicja Polska?

Wśród postulatów dotyczących rodziny i polityki społecznej znalazły się takie pomysły jak program „Własny kąt” skierowany do młodych ludzi. Ma on polegać na zapewnieniu do 50 000 zł na wkład własny
z budżetu państwa dla tych osób, które chcą zaciągnąć kredyt na zakup pierwszego mieszkania. Koalicja Polska opowiada się także za utrzymaniem programu 500 plus i skróceniem czasu pracy rodziców tych dzieci, które nie ukończyły jeszcze 10 lat. PSL chce także podnieść świadczenie wychowawcze
przysługujące rodzicom dzieci niepełnosprawnych do 1000 zł, wprowadzić dodatek na rehabilitację w wysokości 500 zł dla każdej osoby niepełnosprawnej i zlikwidować podatek od emerytury.

Podobnie jak Lewica, PSL postuluje podniesienie wydatków publicznych na służbę zdrowia z obecnego poziomu 4,9 proc. do 6,8 proc.PKB. Chce także podnieść wynagrodzenia pracowników służby zdrowia i wprowadzić standardy posiłkowe w szpitalach. PSL w swoim programie zwraca się także do obecnych i przyszłych studentów medycyny, obiecując, że limit przyjęć na studia medyczne zostanie podniesiony, a otwarcie i ukończenie specjalizacji medycznych - ułatwione.

W rozdziale programu PSL poświęconym edukacji znajdujemy pomysł wprowadzenia ciepłego, dwudaniowego posiłku dla każdego dziecka. Partia Władysława Kosiniaka-Kamysza chce także, aby liczebność klas została ograniczona, a dzieci uczyły się angielskiego od I klasy szkoły podstawowej. PSL postuluje także wzrost wynagrodzeń nauczycieli i odbudowę prestiżu tego zawodu. 

Rolnictwo, ekologia i rozwój przedsiębiorczości. PSL kusi dobrowolnym ZUS-em

Część programu Polskiego Stronnictwa Ludowego poświęcona jest rolnictwu i obszarom wiejskim. Ludowcy chcą m.in. wprowadzenia funduszu klęskowego i zwiększenia dopłat z Unii Europejskiej do 1200 zł/ha. PSL chce także zająć się odblokowaniem handlu ze Wschodem i zapewnić rolnikom emeryturę rolniczą.  Jeżeli chodzi o tematy ekologiczne, PSL postuluje powolne odejście od węgla i przejście na odnawialne źródła energii. Chce także walczyć ze smogiem i zlikwidować ustawę antywiatrakową.

Wśród postulatów ważnych dla przedsiębiorców znajdujemy m.in. pomysł dobrowolnego ZUS-u. Jeżeli PSL przeforsuje tę ideę, samozatrudniony będzie mógł zdecydować, czy chce opłacać ZUS, czy z tego rezygnuje. Koalicja Polska chce także, aby chorobowe było opłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Polityka zagraniczna. PSL chce, aby Polska czerpała z członkostwa w UE

Koalicja Polska opowiada się za silną pozycją Polski w Unii Europejskiej, ale także za odbudowaniem współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego i przywróceniem współpracy
w ramach Grupy Wyszehradzkiej. PSL chce także aby Polska stała się niezależna energetycznie i nie była "uzależniona od kaprysów i szantażu rządów innych państw". Jednocześnie Ludowcy opowiadają się za decentralizacją władzy w państwie i wzmocnieniem pozycji samorządów. PSL chce wprowadzać takie rozwiązania jak wzmocnienie rad sołeckich i przemienienie Senatu w Izbę Samorządową.

Więcej o:
Komentarze (7)
Wybory parlamentarne 2019. Program PSL - Koalicji Polskiej. Czym kuszą wyborców Ludowcy?
Zaloguj się
 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 2 razy 2

  Kuszą przede wszystkim Kukizem.
  Tylko nie wiem czy z tego kuszenia coś dobrego dla nich wyjdzie.

 • kmosb

  Oceniono 1 raz 1

  Dobrowolny ZUS a co będzie kiedy człowiek zachoruje, ulegnie wypadkowi przy pracy, leczenie szpitalne, renta, emerytura, śmierć itd? kto za to zapłaci? kto pokryje koszty? rodzina będzie musiała wziąć na siebie cały ciężar lub takiego gościa zostawić pod płotem na łaskę losu.

 • polak66maly

  Oceniono 1 raz 1

  zalapaniem sie do koryta?

 • piesiec

  Oceniono 3 razy 1

  Suweren nie umie wybrać odopowiedzialnej władzy a miałby wybierać Prokuratora Generalnego i sędziów do KRS? Nie lubię takich pomysłów, trąci populizmem.

 • placowy

  Oceniono 2 razy 0

  Dobrze zbilansowany program warto zagłosować na coś takiego co proponują bo jest inne niż dotychczas wszyscy prezentują

 • placowy

  Oceniono 1 raz -1

  Dobre propozycje, są zupełnie inne niż pozostałych, realne do spełnienia a nie takie na wyrost. Założenia mają w granicach możliwości państwa. Emerytura bez podatku albo dobrowolny ZUS to super propozycje !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX