Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze w Tarnowie. Gdzie możesz głosować?

Wybory parlamentarne 2019 r. W niedzielę 13 października wybierzemy posłów i senatorów na 4-letnią kadencję. Lokale wyborcze w całej Polsce czynne będą od godz. 7 rano do godz. 21. Sprawdź, gdzie znajdują się lokale wyborcze w Tarnowie i gdzie można głosować.
Zobacz wideo

460 posłów i 100 senatorów - w dniu wyborów parlamentarnych 13 października będziemy wybierać swoich reprezentantów w Sejmie i w Senacie. Parlamentarzyści wybierani są na czteroletnią kadencję.

Każdy wyborca może poprzeć jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu. Wybranie większej liczby nazwisk skutkuje nieważnością głosu.

Lokale wyborcze w dniu wyborów są otwarte w godz. 7-21. W chwili ich zamknięcia kończy się cisza wyborcza, która trwa od północy z piątku na sobotę. Gdy obowiązuje cisza, pod groźbą wysokich kar nie wolno publikować sondaży, zabronione jest również prowadzenie jakiejkolwiek kampanii. 13 października Państwowa Komisja Wyborcza będzie podawać jedynie cząstkowe dane na temat frekwencji, będzie również informować o ewentualnych wyborczych incydentach.

Lokale wyborcze w Tarnowie. Gdzie głosować?

Udanie się na wybory parlamentarne wymaga uprzedniego upewnienia się, pod jakim adresem znajduje się lokal wyborczy, do którego przyporządkowana jest ulica, przy której mieszkamy.

Z listą lokali wyborczych dostępną na oficjalnych stronach urzędowych można zapoznać się po kliknięciu w poniższy link:

Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Tarnowie >>>

Tarnów to okręg wyborczy nr 15. Obejmuje on oprócz samego miasta również powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski oraz wielicki. Z okręgu nr 15 wybieranych jest 9 posłów. Tarnowianie, a także mieszkańcy powiatów dąbrowskiego i tarnowskiego wybierają również jednego senatora.

Wybory parlamentarne 2019. Frekwencja w Tarnowie

Trudno przewidzieć, ilu tarnowian weźmie udział w jesiennych wyborach parlamentarnych. W 2015 r. frekwencja w tym mieście wyniosła 54,63 proc. W 2019 r. - w wyborach do Parlamentu Europejskiego - wzięło udział 48,51 proc. uprawnionych mieszkańców miasta. Pięć lat wcześniej - w 2014 r. - frekwencja w wyborach do europarlamentu wyniosła 27,40 proc. Te dane mogą sugerować, że frekwencja 13 października będzie wyższa niż w 2015 r.

W skali kraju,  w wyborach do Sejmu w 2015 r. zagłosowało 50,92 proc. uprawnionych wyborców. W maju, w wyborach do PE - 45,68 proc., a pięć lat wcześniej - 23,83 proc.

Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że w rejestrach wyborców w całym kraju ujętych jest ok. 29,97 mln osób (stan na 30 czerwca 2019 r.).

Więcej o: