Zgodnie z Kodeksem wyborczym głos ważny uznawany jest wtedy, jeśli wyborca wskaże kandydata jednej listy. Na karcie głosowania, w kratce z lewej strony obok nazwiska wybieranego kandydata, trzeba postawić znak "X" (lub dwie przecinające się linie w obrębie kratki). Kiedy głos może zostać uznany za nieważny?
Głos oddany w wyborach uznany jest za ważny, jeśli wyborca zaznaczy "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata z jednej listy wyborczej. Głos ważny liczy się także, jeśli glosujący zaznaczy na karcie głosowania znak "X" obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z tej samej listy. Wtedy głos oddawany jest na wskazaną listę i przyznawany jest temu kandydatowi, którego nazwisko znajduje się wyżej na liście danego ugrupowania. Głos jest ważny także wtedy, gdy wyborca odda głos na jedną listę i kandydata, który został skreślony - wtedy głos przypisany zostaje nie do kandydata tylko całej listy.
Głos nieważny uznawany jest wtedy, gdy na karcie do głosowania wyborca postawi znak "X" obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z rożnych list partii politycznych. Nieważny jest także ten głos, który oddany został na kandydata, którego rejestracja została unieważniona.
Wyborcy automatycznie dopisywani są do rejestru wyborczych w gminie, w której są zameldowani. Jeśli wyborca w dniu głosowania nie przybywa w swoim miejscu zameldowania, to przed wyborami może zmienić jeszcze lokal, w którym odda swój głos.
W wyborach parlamentarnych można zagłosować w innym miejscu, niż wskazuje na to miejsce naszego zameldowania. Wystarczy na kilka dni przed wyborami udać się do urzędu gminy przypisanej do miejsca aktualnego zamieszkania z wnioskiem o dopisanie do rejestru wyborców. We wniosku należy wpisać: imiona i nazwiska, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, adres zameldowania oraz adres, pod który wyborca czasowo przebywa. Szczegółowy kalendarz wyborczy udostępniony został przez Państwową Komisję Wyborczą. Ważne dla wyborców terminy prezentują się następująco: