Do tej pory jedynymi wspólnymi punktami programu wyborczego opozycji jest tak zwana "szóstka Schetyny". Wstępny program Koalicji Obywatelskiej zbudowany wokół tych zagadnień został przedstawiony przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetynę w lipcu tego roku. Co wyborcom proponuje KE?
Tezy programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej zostały przedstawione podczas forum partii opozycyjnych "Uzdrowić Polskę". Na konwencji przedstawiono sześć głównych punktów, które stanowią postulaty kandydatów Koalicji Obywatelskiej a są to: związki partnerskie, zniesienie handlu w niedzielę, podwyżki płac, utrzymanie trzynastej emerytury, zmiany w ochronie zdrowia oraz radykalny program ochrony klimatu.
Gospodarczy program wyborczy Koalicji Obywatelskiej skupia się m.in. na wprowadzeniu zmian mających na celu ochronę klimatu. Jednym z postulatów w tej kategorii jest wyeliminowanie węgla w polskiej energetyce do 2040 roku oraz dostosowanie się do traktatów europejskich w sprawie ochrony środowiska. KO zapowiedziała też zredukowanie zanieczyszczenia powietrza w Polsce w ciągu ośmiu lat do "poziomu bezpiecznego dla zdrowia".
Głównym punktem debaty w wyborach parlamentarnych 2019 będzie podwyżka płac - ma ona oznaczać zwiększenie wydatków z budżetu państwa o 30 mld złotych. Według kandydatów KE premiowanie osób pracujących jest ważniejsze od przyznawanych przez państwo świadczeń socjalnych. Dodatkowo opozycja przedstawiła pomysł obniżenia podatków PIT. Dzięki temu poprawę sytuacji finansowej mają odczuć wszyscy Polacy, a nie tylko wybrana grupa. Poza obniżeniem podatku dochodowego w programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej znalazło się też obniżenie składek ZUS i składek opieki zdrowotnej, które stanowią 40 procent całości wynagrodzenia (pracowników zatrudnionych na umowę o pracę). Mają być one zredukowane do 35 procent. Podwyżka wynagrodzenia oznaczałaby z kolei dla każdego pracownika około 290 złotych więcej miesięcznie na rękę. Dodatkowo KE obiecuje tzw. premię za aktywność dla osób pracujących, ale zarabiających mniej.
Ważne są także pozostałe punkty programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Kandydaci z tych list opowiadają się za legalizacją związków partnerskich, zrównaniem płac kobiet i mężczyzn wykonujących tę samą pracę, zniesienie zakazu handlu w niedzielę, przywrócenie i rozszerzenie programu in vitro współfinansowanego z budżetu państwa, wprowadzenie obligatoryjnego charakteru referendum, pod którym zebranych zostanie co najmniej milion podpisów oraz wprowadzenie Europejskiej Ochrony Zdrowia polegającej na skróceniu czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty do 21 dnia, a oczekiwania na SOR-ze do najwyżej godziny.