Wybory parlamentarne 2019. Kiedy poznamy wyniki?

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się w niedzielę 13 października. Wybory do Sejmu i Senatu cieszą się wśród Polaków większym zainteresowaniem niż wybory do Parlamentu Europejskiego, dlatego liczenie głosów może potrwać nieco dłużej niż w przypadku wyborów majowych.
Zobacz wideo

Za ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów odpowiada w Polsce Państwowa Komisja Wyborcza. Liczenie głosów w wyborach parlamentarnych jest czasochłonne, co oznacza, że może potrwać kilka dni. Niemal pewnym jest jednak, że oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019 poznamy w tygodniu następującym po wyborczej niedzieli. Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami oficjalne wyniki wyborów zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym i przesłane do prezydenta, marszałka Sejmu i Sądu Najwyższego.

Wybory parlamentarne 2019. Kiedy poznamy wyniki wyborów? Przed oficjalnymi wynikami poznamy wyniki sondażowe

Zanim Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi oficjalne wyniki, poda także informacje na temat częściowych wyników wyborów parlamentarnych. Przybliżone wyniki wyborów poznamy również tuż po zamknięciu lokali wyborczych, czyli po godzinie 21:00 13 października, gdy zostaną opublikowane wyniki sondażu exit poll. Sondaż ten przeprowadzany jest przez ośrodki badawcze na zlecenie mediów. Wysyłają one ankieterów przed wybrane lokale wyborcze, aby pytali wychodzących stamtąd ludzi na kogo oddali głos. Duża próba, pytanie o czyny, a nie o preferencje oraz bezpośredni kontakt respondentów z ankieterami sprawiają, że badania te charakteryzują się małym marginesem błędu.

Więcej o: