Wybory 2019. Program PiS - "Nowa Piątka" Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego

Wybory parlamentarne 2019. Prawo i Sprawiedliwość buduje swój program wyborczy wokół tak zwanej Nowej Piątki, w ramach której mają być realizowane głównie postulaty dotyczące poprawy życia rodzinnego i zawodowego Polaków. Czym w wyborach do Sejmu i Senatu chcą przekonać Polaków kandydaci z list PiS?
Zobacz wideo

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes tej partii ogłosił program, który realizowany jest przez partię rządzącą przed, oraz ma być kontynuowany po wyborach parlamentarnych, które odbędą się 13 października 2019 roku. Na czym polega "Nowa Piątka" Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego? 

Wybory parlamentarne 2019. Program Prawa i Sprawiedliwości - Nowa Piątka

Nowa Piątka PiS, zwana też "Nową Piątką Kaczyńskiego" skupia się na pięciu aspektach: rodzinie, młodych, pracy, osobach starszych i słabych oraz na infrastrukturze. Każdy z tych punktów zakłada przeprowadzenie konkretnych planów. W ramach wspierania rodzin PiS zaproponował już wprowadzone od 1 lipca świadczenie 500 plus dla każdego dziecka. W sprawie dofinansowań socjalnych partia rządząca przewiduje także stałą pomoc dla emerytów. Emerytura Plus miałaby być wypłacona jako tzw. trzynasta emerytura w wysokości do 1100 złotych brutto.

Z kolei dla osób młodych przygotowywany jest program zwolnienia z podatku dochodowego PIT. Udogodnienie to ma dotyczyć osób pracujących do osiągnięcia przez nich 26. roku życia. PiS obiecało także obniżenie kosztów pracy poprzez podniesienie kwoty wolnej od podatku. Od października PIT dla wszystkich obywateli ma zostać obniżony z 18 na 17 procent. Ważna dla mieszkańców mniejszych miejscowości jest ostatnia obietnica z programu wyborczego PiS dotycząca przywrócenia lokalnych połączeń autobusowych. 

Program PiS w wyborach parlamentarnych 2019. "Piątka Morawieckiego"

Z dotychczasowych konwencji PiS wynika, że w dalszej kolejności kandydaci mają zwrócić uwagę wyborców na kwestie równości i wolności zwłaszcza wobec prawa i wyznawanej religii. Podczas licznych spotkań wyborczych prezes PiS i premier Mateusz Morawiecki obiecali także m.in. wypłatę odszkodowań za suszę dla rolników. Państwo ma przekazać im 1000 złotych od każdego hektara dotkniętego suszą, gdzie odnotowano ponad 70 procentowe straty.

Dodatkowo w ramach programu wyborczego pojawia się tzw. "Piątka Morawieckiego", w której znalazły się postulaty rozszerzenia funduszu budowy dróg lokalnych, wprowadzenia programu Dostępność Plus (udogodnienia dla niepełnosprawnych), wprowadzenia programu Dobry Start (wyprawka dla ucznia), wprowadzenia projektu obniżającego CIT dla małych firm z 15 do 9 proces oraz wprowadzenia małego ZUSu naliczanego proporcjonalnie do przychodów mniejszych firm. Jak podaje "Business Insider" wprowadzenie do dotychczasowych obietnic nowych postulatów oznacza wzrost wydatków z budżetu na poziomie 50 mld złotych.

Więcej o: