Wybory parlamentarne 2019. Co to jest incydent wyborczy?

Incydent wyborczy to nic innego, jak przypadek łamania prawa podczas wyborów. Wśród incydentów wyborczych można wymienić m.in. niszczenie kart do głosowania, próby agitacji czy korupcji wyborczej.
Zobacz wideo

O incydentach wyborczych dowiadujemy się dzięki informacjom przekazywanym przez Państwową Komisję Wyborczą podczas konferencji prasowych. Skala incydentów wyborczych jest podobna w czasie większości wyborów - odnotowuje się ich kilkadziesiąt w skali kraju. Z reguły nie wpływają one na przebieg głosowania.

Incydent wyborczy. Jakie sytuacje zdarzyły się podczas ostatnich wyborów?

Podczas ostatnich wyborów, jakie odbyły się w Polsce, a więc w czasie majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego, najwięcej incydentów dotyczyło zrywania lub niszczenia ogłoszeń oraz agitacji podczas ciszy wyborczej. Wśród incydentów, o których poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza, znalazły się także próby wyniesienia kart do głosowania i ich niszczenia, a także próba schowania kart do głosowania przez członka komisji. Do jednego z lokali wyborczych zgłosił się z kolei pijany przewodniczący obwodowej komisji wyborczej. Decyzją komisarza wyborczego wykreślono go ze składu komisji.

Więcej o: