Kiedy wybory parlamentarne 2019? Prezydent wybrał termin jesiennych wyborów do Sejmu i Senatu

Wybory parlamentarne 2019 obędą się 13 października. Taki termin wybrał prezydent Andrzej Duda, a Państwowa Komisja Wyborcza zaopiniowała tę decyzję pozytywnie. Prezydent Polski wybierał spomiędzy pięciu terminów: 13, 20 i 27 października oraz 3 i 10 listopada.
Zobacz wideo

Data wyborów parlamentarnych znalazła się już w kalendarzu wyborczym opublikowanym przez PKW. Wynika z niego, podobnie jak i z Kodeksu wyborczego, że głosowanie odbędzie się w godzinach 7:00 - 21:00. Prezydent Andrzej Duda wybrał najwcześniejszy z możliwych terminów. Swoją decyzję argumentował tym, że Polacy chcą jak najkrótszej kampanii wyborczej. 

Wybory parlamentarne 2019. Kogo będziemy wybierać?

Przypomnijmy, że podczas wyborów parlamentarnych wybieramy przedstawicieli dwóch izb parlamentu krajowego, czyli członków Sejmu i Senatu. 13 października Polacy wybiorą 100 senatorów i 460 posłów. Aby dostać się do parlamentu, partia musi przekroczyć próg ustawowy, który wynosi 5 proc. dla pojedynczych partii oraz 8 proc. dla koalicji wyborczych. Próg ten jest ustanowiony na poziomie krajowym. W wyborach do Sejmu Polska podzielona jest na 41 wielomandatowych okręgów wyborczych, z kolei w wyborach do Senatu - na 100 jednomandatowych okręgów wyborczych. 

Więcej o: