Wybory parlamentarne 2019. Kalendarz wyborczy do Sejmu i Senatu
Wybory parlamentarne 2019. Kalendarz wyborczy do Sejmu i Senatu
REKLAMA
NPK
Wybory parlamentarne 2019. Zgodnie z postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 13 października 2019 roku. Na ich podstawie do Sejmu i Senatu wybranych zostanie 460 posłów i stu senatorów. Jak wygląda kalendarz wyborów parlamentarnych 2019 przedstawiony przez Państwową Komisję Wyborczą?
Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz wideo
Wraz z opublikowaniem oficjalnego terminu wyborów wyznaczony został również kalendarz, na podstawie którego określone zostały m.in. terminy powoływania okręgowych komisji wyborczych czy podania do informacji o numerach i obwodach komisji wyborczych. Poniżej przedstawiamy kalendarz przygotowany na wybory parlamentarne 2019.
REKLAMA
Wybory parlamentarne 2019. Kalendarz na wybory do Sejmu i Senatu
Do 24 sierpnia 2019 roku organy partii politycznych muszą zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego. Koalicyjne komitety wyborcze lub komitety wyborcze wyborców z pomocą swojego pełnomocnika wyborczego zgłaszają się do PKW w tym samym terminie.
Do 26 sierpnia 2019 roku PKW powołuje okręgowe komisje wyborcze.
Do 3 września 2019 roku do północy komitety mają czas na zgłaszanie kandydatów na posłów oraz senatorów.
Do 8 września 2019 roku Państwowa Komisja Wyborcza poda informację na temat utworzenia obwodów głosowania w: zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, aresztach śledczych, domach studenckich i zespołach tych domów. Ustalone zostaną granice, siedziby oraz numery tych obwodów.
Do 13 września 2019 roku PKW zaprezentuje informacje na temat numerów i granic obwodów głosowania wraz z siedzibami obwodowych komisji wyborczych w Polsce. Wyróżnione zostaną także lokale przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do 13 września kapitanowie statków mogą zgłaszać wnioski o utworzenie obwodów głosowania na danych polskich statkach morskich. Dodatkowo do tego terminu mogą zgłaszać się osoby, które chcą zostać członkami komisji wyborczych.
Do 22 września 2019 roku powołani zostaną komisarze wyborczy, a dodatkowo utworzone zostaną numery i granice obwodów głosowania wraz z siedzibami za granicą. Dodatkowo gminy muszą do 22 września sporządzić spisy wyborców.
Od 22 do 29 września 2019 roku żołnierze i ratownicy mogą składać wnioski o dopisanie się do wybranego spisu wyborców dla miejscowości, gdzie odbywają służby. Dotyczy to: żołnierzy pełniących zasadniczą lub okresową służbę wojskową, pełniących służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywających ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe, ratowników odbywających zasadniczą służbę w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania, policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym.
Od 28 września do 11 października 2019 roku do północy w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych możliwa jest nieodpłatna audycja materiałów wyborczych przygotowanych przez komitety.
Do 3 października 2019 roku podanie informacji o zarejestrowanych listach kandydatów przez okręgowe komisje wyborcze.
Do 4 października 2019 roku osoby niepełnosprawne lub starsze mają czas na złożenie wniosku o sporządzenia akty pełnomocnictwa do głosowania.
Do 8 października 2019 roku jest czas na złożenie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania.