Wybory parlamentarne 2019. Czym są wyniki late poll?

Przed oficjalnym ogłoszeniem wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą w mediach przedstawione zostaną wyniki exit i late poll. Które z tych danych są bardziej wiarygodne?
Zobacz wideo

Pierwsze dane dotyczące wyników wyborów parlamentarnych zostaną przedstawione w mediach na podstawie badań sondażowych. Dopiero później wyniki potwierdzone zostaną przez Państwową Komisję Wyborczą. Czym są i o której podawane są wyniki late poll?

Wybory parlamentarne 2019. Late poll - czym są te badania? Jakie są różnice między exit poll?

Late poll to badanie realizowane w dniu wyborów, po zakończeniu głosowania. Ankieterzy udają się wtedy do losowo wybranych komisji wyborczych, gdzie zbierają informacje na temat cząstkowych wyników wyborów. Na podstawie tych danych tworzona jest prognoza wyników wyborów.

Badania te przeprowadza się wiec po zakończeniu głosowania, a więc zazwyczaj po godzinie 21. Wcześniej stacje telewizyjne i media prezentują tzw. wyniki exit poll - czyli wyniki sondażu przeprowadzonego w dniu wyborów, kiedy wyborcy po wyjściu z lokali zdradzają ankieterom na kogo głosowali. Badania mogą być prowadzone przez cały dzień dzięki czemu już po zakończeniu ciszy wyborczej media mogą podać pierwsze przybliżone wyniki. Sondażowe wyniki mogą się jednak różnić od oficjalnych wyników PKW podawanych zazwyczaj kilka lub kilkanaście godzin później. Margines błędu wynosi w tym przypadku około 2 procent.

Wybory parlamentarne 2019. Czy badania late poll są wiarygodne?

Badania late poll obarczone są niewielkim błędem, chociaż w porównaniu do wyników exit poll są one bliższe prawdzie. W stu procentach pewne wyniki może przedstawić jedynie PKW. Late poll opiera się jednak na oficjalnych danych prezentowanych przez komisje wyborcze po zakończeniu i podliczeniu głosów. Są to więc o wiele bardziej wiarygodne informacje niż w przypadku exit poll, który opiera się tylko na deklaracjach ludzi.

Więcej o: