Wybory parlamentarne 2019. Co to jest sondaż exit poll? O której godzinie jest prezentowany?

Wybory parlamentarne 2019. Co to są wyniki exit poll? O której godzinie są prezentowane? Przed wyborami parlamentarnymi 2019 przypominamy najważniejsze informacje dot. badania exit poll.
Zobacz wideo

Exit poll to rodzaj sondażu przeprowadzanego w dniu wyborów, w którym wyborcy wychodzący z lokali wyborczych odpowiadają na pytanie, na kogo głosowali. Takie sondaże przeprowadzają agencje badawcze. Sondaże exit poll obarczone są marginesem błędu, sięgającym ok. 2 procent.

Kiedy publikowane są wyniki sondażu exit poll?

Wyniki sondażu exit poll w Polsce podaje się tuż po zakończeniu głosowania i zamknięciu lokali wyborczych, a więc niedługo po godzinie 21:00. W krajach, w których nie obowiązuje cisza wyborcza, mogą być prezentowane wcześniej. Takie publikacje są nierzadko krytykowane, ponieważ wyniki exit poll przedstawione przed zakończeniem głosowania mogą mieć wpływ na decyzje wyborcze osób, które jeszcze nie oddały głosu.

Exit poll 2015. Czy sondaż i wyniki wyborów bardzo się od siebie różniły?

W czasie wyborów parlamentarnych 2015 sondaż exit poll przeprowadziła pracowania IPSOS, która wykonała badanie na zlecenie TVP, TVN24 i Polsat News. Wyniki exit poll pokazywały, że w wyborach do Sejmu PiS otrzymało 39,1 proc. głosów, PO - 23,4 proc. głosów, Kukiz'15 - 9 proc. głosów, a Nowoczesna - 7,1 proc. głosów. Po przeliczeniu wszystkich głosów przez Państwową Komisję Wyborczą okazało się, że PiS otrzymało 37,58 proc. głosów, PO - 24,09 proc., Kukiz'15 - 8,81 proc., a Nowoczesna - 7,60 proc. 

Więcej o:
Komentarze (17)
Wybory parlamentarne 2019. Co to jest sondaż exit poll? O której godzinie jest prezentowany?
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 7 razy 7

  Po wyborach Pis planuje drugi sondaż: Pol Exit ;)

 • hopsasaitralala

  Oceniono 2 razy 2

  A powinien być exit church

 • mark6

  Oceniono 4 razy 2

  Ciekawe, że wyniki EP są często zgodne z końcowym wynikiem wyborów mimo iż wyborcy często nie podają prawdziwych informacji?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 1 raz 1

  Generalnie exit poll będzie zupełnie inne niż finalne wyniki. W exit poll PiS nie będzie miał samodzielnej większości, w wynikach "przeliczonych" przez komisarzy wyborczych Brudzińskiego Kukiz znowu nie będzie miał mandatu mimo przekroczenia progu, a Kaczyński "cudem" będzie mógł rządzić samodzielnie.

 • jezierskiadam

  Oceniono 2 razy 0

  >>>Rosną szanse na zwycięstwo opozycji w jesiennych wyborach do Sejmu RP.

  Zwycięstwo nad PiS będzie oznaczało, że opozycja składająca się z Koalicji Obywatelskiej i Zjednoczonej Lewicy będzie posiadała wspólnie więcej mandatów sejmowych od Pis-u i jego przystawek.

  Musimy sobie zdawać sprawę, że Kaczyński jest mściwy i nie wybaczy Schetynie, tak jak nie wybaczył Tuskowi swojej sromotnej klęski poniesionej w przedterminowych wyborach 2007 roku.

  Warto przeanalizować, co będzie dalej.
  Po wyborach sejmowych Duda nadal będzie Prezydentem RP. Należy liczyć się z obstrukcją z jego strony.

  Po przegranych wyborach rząd Morawieckiego podaje się do dymisji, ale nadal sprawuje władzę. Jeśli PiS uzyskał najwięcej głosów, to Duda desygnuje na nowego premiera wskazanego przez Kaczyńskiego przydupasa z PiS. Nie udaje się stworzyć koalicji rządowej z udziałem PiS, ale czas płynie … Rząd Morawieckiego podejmuje decyzje, niektóre z nich będą nieodwracalne i szkodliwe dla społeczeństwa i nowej władzy, inne decyzje rządu na wylocie będą miały na celu ustawienie finansowo biznesowe przyjaciół i kolegów przez królika Morawieckiego.

  Czas płynie i zachodzi konieczność uchwalenia budżetu … Nieuchwalenie budżetu może skutkować rozwiązaniem Sejmu i powtórką wyborów.
  Jeśli mimo tego koalicja antyPisu obejmie władzę, to Duda będzie mogł wetować każdą Ustawę uchwaloną przez Sejm i paraliżować w ten sposób nową władzę. Czy Duda na to pójdzie?

  Nienawiść Kaczyńskiego do triumfującego Tuska doprowadziła do śmierci 96 osób na pokładzie samolotu Tu154A.
  Nienawiść Kaczyńskiego do triumfującego Schetyny może mieć równie krwawe skutki. Musimy być gotowi. Musimy powstrzymać szaleńca.

  Adam Jezierski

 • gazeta-za-10

  Oceniono 1 raz -1

  Dział niedziel handlowych wesoło majstruje przy wyborach.
  Czy na pewno wszystkie lokale wyborcze będą czynne 13 października?
  Czy ankieterzy exit pol będą w tym dniu też na stacjach benzynowych?
  Gdzie zagłosować jak lokal będzie już zamknięty?
  Kiedy w kalendarzu następne wybory?
  Czy ustawodawca w przyszłym roku ograniczy liczbę niedziel wyborczych?

 • jan_sobczak4

  Oceniono 3 razy -1

  Szykuje się historyczna wygrana PiS-u więc niemcy i ruscy przygotowują już mentalnie do tego swoje dziwki i parobków.

 • raknawspak

  Oceniono 3 razy -1

  Exit poll to jak czerskie czopy zadają durne pytania

 • kac

  Oceniono 5 razy -1

  Sondaż exit poll to taki sondaż, w którym ankieterzy pytają głosujących po wyjściu z lokali wyborczych. Głosujący natomiast, odpowiadają "jak wypada" a nie jak faktycznie głosowali. Jest to książkowy niemal przykład tego jakim zakłamaniem jest polityczna poprawność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX