Wybory parlamentarne 2019. Co to jest sondaż exit poll? O której godzinie jest prezentowany?

Wybory parlamentarne 2019. Co to są wyniki exit poll? O której godzinie są prezentowane? Przed wyborami parlamentarnymi 2019 przypominamy najważniejsze informacje dot. badania exit poll.
Zobacz wideo

Exit poll to rodzaj sondażu przeprowadzanego w dniu wyborów, w którym wyborcy wychodzący z lokali wyborczych odpowiadają na pytanie, na kogo głosowali. Takie sondaże przeprowadzają agencje badawcze. Sondaże exit poll obarczone są marginesem błędu, sięgającym ok. 2 procent.

Kiedy publikowane są wyniki sondażu exit poll?

Wyniki sondażu exit poll w Polsce podaje się tuż po zakończeniu głosowania i zamknięciu lokali wyborczych, a więc niedługo po godzinie 21:00. W krajach, w których nie obowiązuje cisza wyborcza, mogą być prezentowane wcześniej. Takie publikacje są nierzadko krytykowane, ponieważ wyniki exit poll przedstawione przed zakończeniem głosowania mogą mieć wpływ na decyzje wyborcze osób, które jeszcze nie oddały głosu.

Exit poll 2015. Czy sondaż i wyniki wyborów bardzo się od siebie różniły?

W czasie wyborów parlamentarnych 2015 sondaż exit poll przeprowadziła pracowania IPSOS, która wykonała badanie na zlecenie TVP, TVN24 i Polsat News. Wyniki exit poll pokazywały, że w wyborach do Sejmu PiS otrzymało 39,1 proc. głosów, PO - 23,4 proc. głosów, Kukiz'15 - 9 proc. głosów, a Nowoczesna - 7,1 proc. głosów. Po przeliczeniu wszystkich głosów przez Państwową Komisję Wyborczą okazało się, że PiS otrzymało 37,58 proc. głosów, PO - 24,09 proc., Kukiz'15 - 8,81 proc., a Nowoczesna - 7,60 proc. 

Więcej o: