Wybory parlamentarne 2019. Cisza wyborcza. Ile trwa i jaka kara grozi za jej złamanie?

Cisza wyborcza to okres wypadający przed wyborami oraz w ich trakcie, podczas którego zakazane jest prowadzenie jakiejkolwiek agitacji wyborczej. Wprowadzona jest po to, by wyborcy mogli w spokoju zastanowić się, na którego polityka warto zagłosować. Co grozi za złamanie ciszy wyborczej?
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne przeprowadzone zostaną 13 października 2019 roku. Na dobę przed wyborami oraz w dniu samych wyborów zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczych. W tym czasie wyborcy chociaż na chwilę mogą odpocząć od wiadomości politycznych. Jak długo trwa cisza wyborcza i co z ciszą wyborczą w internecie?

Wybory parlamentarne 2019. Jak długo trwa cisza wyborcza?

Cisza wyborcza to okres, podczas którego zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej. Podczas tego czasu obywatele mogą zastanowić się, na kogo oddadzą głos w wyborach. W ramach tegorocznych wyborów parlamentarnych cisza wyborcza będzie obowiązywać od północy 12 października, aż do momentu zakończenia głosowania, czyli do około godziny 21:00 dnia 13 października. Dopiero po tej godzinie możliwe będzie publikowanie wstępnych sondaży, transmitowane będą również wypowiedzi polityków. W przypadku łamania ciszy wyborczej lub przerwania głosowania Państwowa Komisja Wyborcza może wydłużyć ten okres.

Zakaz ciszy wyborczej dotyczy wszystkich wystąpień politycznych, manifestacji, publikacji sondaży wyborczych, prowadzenia audycji radiowych i telewizyjnych z udziałem kandydatów, udostępnianie publikacji prasowych na temat kandydatów czy rozklejanie ich plakatów i materiałów wyborczych.

Wybory parlamentarne 2019. Cisza wyborcza w internecie

Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie. Podczas ciszy wyborczej zakazane jest zakładanie grup, wydarzeń oraz stron politycznych kandydatów czy kampanii. Niedozwolone jest również wyrażanie stronniczych opinii w komentarzach, udostępnianie zdjęć czy dokumentów, na których sugerowane jest głosowanie na danego kandydata. Zakazane jest także publikowanie nieoficjalnych sondaży przeprowadzanych zazwyczaj już w trakcie głosowania.

Wybory parlamentarne 2019. Jakie są kary za złamanie ciszy wyborczej?

Naruszenie ciszy wyborczej grozi wysokimi grzywnami. Złamanie ciszy wyborczej może skończyć się karą finansową wynoszącą od 20 do nawet 5 tysięcy złotych. Za publikację sondażu w trakcie ciszy wyborczej może zakończyć się grzywną w wysokości od 500 tysięcy do nawet miliona złotych. Naruszenie ciszy to m.in. prowadzenie agitacji wyborczej, naklejanie lub zrywanie plakatów wyborczych, publikacje materiałów wyborczych lub dotyczących kandydatów. W wyborach parlamentarnych, prezydenckich czy samorządowych zniechęcanie lub zachęcanie do wyborów nie jest uznawane za łamanie ciszy wyborczej (nie dotyczy to jednak referendum, gdzie frekwencja jest wiążąca, więc zniechęcanie lub zachęcanie podczas ciszy referendalnej jest karane).

Więcej o:
Komentarze (11)
Wybory parlamentarne 2019. Cisza wyborcza. Ile trwa i jaka kara grozi za jej złamanie?
Zaloguj się
 • lew131313

  Oceniono 6 razy 4

  A co grozi proboszczom, którzy notorycznie, już "od zawsze", podczas niedzielnej mszy łamią ciszę wyborczą?

 • jezierskiadam

  Oceniono 7 razy 1

  Rosną szanse na zwycięstwo opozycji w jesiennych wyborach do Sejmu RP.

  Zwycięstwo nad PiS będzie oznaczało, że opozycja składająca się z Koalicji Obywatelskiej i Zjednoczonej Lewicy będzie posiadała wspólnie więcej mandatów sejmowych od Pis-u i jego przystawek.

  Musimy sobie zdawać sprawę, że Kaczyński jest mściwy i nie wybaczy Schetynie, tak jak nie wybaczył Tuskowi swojej sromotnej klęski poniesionej w przedterminowych wyborach 2007 roku.

  Warto przeanalizować, co będzie dalej.
  Po wyborach sejmowych Duda nadal będzie Prezydentem RP. Należy liczyć się z obstrukcją z jego strony.

  Po przegranych wyborach rząd Morawieckiego podaje się do dymisji, ale nadal sprawuje władzę. Jeśli PiS uzyskał najwięcej głosów, to Duda desygnuje na nowego premiera wskazanego przez Kaczyńskiego przydupasa z PiS. Nie udaje się stworzyć koalicji rządowej z udziałem PiS, ale czas płynie … Rząd Morawieckiego podejmuje decyzje, niektóre z nich będą nieodwracalne i szkodliwe dla społeczeństwa i nowej władzy, inne decyzje rządu na wylocie będą miały na celu ustawienie finansowo biznesowe przyjaciół i kolegów przez królika Morawieckiego.

  Czas płynie i zachodzi konieczność uchwalenia budżetu … Nieuchwalenie budżetu może skutkować rozwiązaniem Sejmu i powtórką wyborów.
  Jeśli mimo tego koalicja antyPisu obejmie władzę, to Duda będzie mogł wetować każdą Ustawę uchwaloną przez Sejm i paraliżować w ten sposób nową władzę. Czy Duda na to pójdzie?

  Nienawiść Kaczyńskiego do triumfującego Tuska doprowadziła do śmierci 96 osób na pokładzie samolotu Tu154A.
  Nienawiść Kaczyńskiego do triumfującego Schetyny może mieć równie krwawe skutki. Musimy być gotowi. Musimy powstrzymać szaleńca.

  Adam Jezierski

 • tw52

  0

  skąd się wzięły zdjęcia polityków wrzucających karty do urn?
  przed chwilą moja teściowa chciała zrobić zdjęcie wnuka przy urnie. rozległ się krzyk z komisji, że nie wolno robić zdjęć, podszedł ochroniarz i nakazał pokazanie galerii zdjęć w telefonie

 • kasan-der

  Oceniono 2 razy 0

  EMERYCI ! GŁOSUJCIE NA PSL! PSL chce znieść podatek od emerytury!

 • derp979

  Oceniono 5 razy -1

  Mija 5 godzin od rzekomego samobójstwa Epsteina. Co taka cisza w szmatławcu brukowym? :D Szechter był na liście lotów Lolita Express? xD

 • romikus

  Oceniono 3 razy -1

  Zabierzcie dziadkowi lub babci dowód osobisty jeżeli nie oddadzą głosu na PiS.

 • raknawspak

  Oceniono 8 razy -6

  O, Czerskie zaczely sie pozycjonowac juz na wybory. Fejkowe artykuliki nacpane slowami kluczowymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX