Wybory parlamentarne 2019. Cisza wyborcza. Ile trwa i jaka kara grozi za jej złamanie?

Cisza wyborcza to okres wypadający przed wyborami oraz w ich trakcie, podczas którego zakazane jest prowadzenie jakiejkolwiek agitacji wyborczej. Wprowadzona jest po to, by wyborcy mogli w spokoju zastanowić się, na którego polityka warto zagłosować. Co grozi za złamanie ciszy wyborczej?
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne przeprowadzone zostaną 13 października 2019 roku. Na dobę przed wyborami oraz w dniu samych wyborów zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczych. W tym czasie wyborcy chociaż na chwilę mogą odpocząć od wiadomości politycznych. Jak długo trwa cisza wyborcza i co z ciszą wyborczą w internecie?

Wybory parlamentarne 2019. Jak długo trwa cisza wyborcza?

Cisza wyborcza to okres, podczas którego zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej. Podczas tego czasu obywatele mogą zastanowić się, na kogo oddadzą głos w wyborach. W ramach tegorocznych wyborów parlamentarnych cisza wyborcza będzie obowiązywać od północy 12 października, aż do momentu zakończenia głosowania, czyli do około godziny 21:00 dnia 13 października. Dopiero po tej godzinie możliwe będzie publikowanie wstępnych sondaży, transmitowane będą również wypowiedzi polityków. W przypadku łamania ciszy wyborczej lub przerwania głosowania Państwowa Komisja Wyborcza może wydłużyć ten okres.

Zakaz ciszy wyborczej dotyczy wszystkich wystąpień politycznych, manifestacji, publikacji sondaży wyborczych, prowadzenia audycji radiowych i telewizyjnych z udziałem kandydatów, udostępnianie publikacji prasowych na temat kandydatów czy rozklejanie ich plakatów i materiałów wyborczych.

Wybory parlamentarne 2019. Cisza wyborcza w internecie

Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie. Podczas ciszy wyborczej zakazane jest zakładanie grup, wydarzeń oraz stron politycznych kandydatów czy kampanii. Niedozwolone jest również wyrażanie stronniczych opinii w komentarzach, udostępnianie zdjęć czy dokumentów, na których sugerowane jest głosowanie na danego kandydata. Zakazane jest także publikowanie nieoficjalnych sondaży przeprowadzanych zazwyczaj już w trakcie głosowania.

Wybory parlamentarne 2019. Jakie są kary za złamanie ciszy wyborczej?

Naruszenie ciszy wyborczej grozi wysokimi grzywnami. Złamanie ciszy wyborczej może skończyć się karą finansową wynoszącą od 20 do nawet 5 tysięcy złotych. Za publikację sondażu w trakcie ciszy wyborczej może zakończyć się grzywną w wysokości od 500 tysięcy do nawet miliona złotych. Naruszenie ciszy to m.in. prowadzenie agitacji wyborczej, naklejanie lub zrywanie plakatów wyborczych, publikacje materiałów wyborczych lub dotyczących kandydatów. W wyborach parlamentarnych, prezydenckich czy samorządowych zniechęcanie lub zachęcanie do wyborów nie jest uznawane za łamanie ciszy wyborczej (nie dotyczy to jednak referendum, gdzie frekwencja jest wiążąca, więc zniechęcanie lub zachęcanie podczas ciszy referendalnej jest karane).

Więcej o: