Przypomnijmy, że podczas najbliższych wyborów wybierzemy polityków, którzy zasiądą w Sejmie i Senacie. Łącznie wybranych zostanie 460 posłów i 100 senatorów. Podczas wyborów parlamentarnych 2019 każdy wyborca dostanie dwie karty - za pomocą jednej wybierze kandydata do Sejmu, za pomocą drugiej - do Senatu. Aby oddać ważny głos, należy postawić znak "X" przy jednym nazwisku na każdej z kart.
Prawo do wybierania samorządowców, prezydenta, posłów, senatorów i europarlamentarzystów nazywamy czynnym prawem wyborczym. W Polsce prawo to przysługuje wszystkim obywatelom polskim, którzy ukończyli 18 lat (najpóźniej w dniu głosowania), jeżeli nie zostało im ono odebrane prawomocnym wyrokiem sądowym albo Trybunału Stanu lub poprzez ubezwłasnowolnienie.
Czynnego prawa wyborczego nie mają osoby:
Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, możliwość zagłosowania przez pełnomocnika mają wyborcy niepełnosprawni, u których stwierdzono umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 75 lat. Ważne jest jednak, że pełnomocnikiem może zostać wyłącznie osoba, które jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co osoba głosująca przez pełnomocnika.