Wybory parlamentarne 2019. Jak zostać członkiem komisji wyborczej?

Wybory parlamentarne 2019. Po ostatniej podwyżce wynagrodzeń dla członków komisji wyborczych, coraz większa liczba Polaków jest zainteresowana podjęciem takiej pracy. Kto może zostać członkiem komisji wyborczej?
Zobacz wideo

Wybory do polskiego Sejmu i Senatu przeprowadzone zostaną 13 września. Postanowienie w tej sprawie zostało już podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Kampania wyborcza oficjalnie może ruszyć już w ten weekend.

Wybory parlamentarne 2019. Kto może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej?

Zgodnie z poradnikiem opublikowanym na stornie Państwowej Komisji Wyborczej do zadań obwodowej komisji wyborczej należy przeprowadzenie głosowania w obwodzie, pilnowania by w czasie i miejscu wyborów nie doszło do złamania prawa wyborczego, ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podania ich do publicznej wiadomości oraz przesłanie wyników do właściwej komisji wyborczej. Kto może zostać kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej?

Kandydatem może być osoba, która:

 • jest obywatelem polskim
 • w dniu zgłoszenia (najpóźniej) kończy 18 lat
 • nie jest pozbawiona praw publicznych lub wyborczych prawomocnym orzeczeniem sądu lub Trybunału Stanu
 • nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu

Kandydatem do składu komisji nie może być osoba, która jest:

 • kandydatem w wyborach
 • komisarzem wyborczym
 • pełnomocnikiem wyborczym komitetu wyborczego
 • pełnomocnikiem finansowym komitetu wyborczego
 • urzędnikiem wyborczym
 • mężem zaufania
 • obserwatorem społecznym
 • osobą będącą w stosunku do kandydata w wyborach:małżonkiem, wstępnym, zstępnym, rodzeństwem, małżonkiem zstępnego, wstępnego lub przysposobionego lub osobą pozostającą w stosunku przysposobienia

Wybory parlamentarne 2019. Wynagrodzenie za pracę w komisji wyborczej

Praca w komisjach wyborczych jest bardzo wymagająca dlatego w ostatnim czasie zadecydowano podwyższyć wynagrodzenia za udział w szkoleniach i samą pracę. Od teraz przewodniczący komisji otrzymują po 500 złotych, zastępcy przewodniczącego po 400 złotych, a członkowie komisji - 350 złotych diety.

Rekrutacja do komisji wyborczej - kto może zgłosić kandydatów na członków komisji wyborczych?

Osoby, które chcą zostać członkami komisji wyborczej mogą samodzielnie zgłosić swoją kandydaturę urzędnikowi wyborczemu. Inną możliwością jest zgłoszenie się poprzez komitet wyborczy. W przypadku drugiego sposobu zgłoszenia kandydatów dokonywane są przez przewodniczących komitetów wyborczych do odpowiedniego urzędu danej gminy.

Zgodnie z regulacjami zgłoszenie kandydatów na członków komisji musi być dokonane najpóźniej na 30 dni przed wyborami. W zgłoszeniu muszą zawarte zostać następujące informacje: numer obwodu głosowania i nazwa miejscowości, w której znajduje się siedziba danej komisji, imię (imiona) i nazwisko kandydata, jego adres zamieszkania, numer PESEL, nazwa komitetu wyborczego, który dokonuje zgłoszenia, dane osoby zgłaszającej kandydata i oświadczenie kandydata dot. zgody na powołanie w skład wskazanej komisji.

Kandydaci do obwodowych komisjach wyborczych powoływani są najpóźniej w 21 dniu przed terminem wyborów. Samo zgłoszenie swojej kandydatury nie gwarantuje tego, że dana osoba zostanie powołana w skład komisji wyborczej.

Więcej o:
Komentarze (7)
Wybory parlamentarne 2019. Jak zostać członkiem komisji wyborczej?
Zaloguj się
 • peryskopowy liopleurodon

  Oceniono 3 razy 3

  Aby zostać członkiem komisji wyborczej należy:
  - być kandydatem lub członkiem jedynej słusznej i nieomylnej
  -- posiadać dokument stwierdzający ukończenie co najmniej czterech klas szkoły podstawowej
  - zaświadczenie ze swojej parafii (zgodność z adresem zamieszkania) o ostatniej niedzielnej spowiedzi oraz przyjęciu Komunii+ dokument potwierdzający comiesięczną wpłatę na radio min. 150 PLN
  - być stałym klientem Biedronki lub Żabki( dokument wystawiony przez prezesów w tych sieci).- podobno tak jak wiadomo kto lub kto robi zakupy w jego imieniu.
  - zaświadczenie wydane przez KSP( potwierdzającą że nie należy do ruchu tkzw. LGBT), nie rejestrowany przez monitoring w trakcie marszy.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 2 razy 2

  Zaświadczenie z kurii, paszport Federacji Rosyjskiej oraz legitymacja PZPR/PiS i voila jest się członkiem :-)

 • Anna Skowron

  0

  Następny kretyn z matołem i koltunem razem w głowie napisał ten artykuł .
  Człowieku !!!!!!! Ty co bazgrasz byle co ....najpierw ,albo najpierwej. Srawdź. RZETELNIE wiadomości i RZETELNIE nabazgraj to co masz nabazgrać

 • oszo-lom-z-rm

  Oceniono 4 razy 0

  WYBORY 13 WRZEŚNIA?? A JA MYŚLAŁEM ŻE SA ONE 13 października..

 • jezierskiadam

  Oceniono 3 razy -1

  Jak wygrać z PiS?
  Co powinna zrobić opozycja, żeby w wyborach 2019 roku, odsunąć od władzy Kaczyńskiego?
  Odpowiedź jest bardzo prosta. Zadanie do wykonania nie jest łatwe.
  45% obywateli, którzy w maju wzięli udział w wyborach do PE głosowało na PiS.
  - Należy spowodować, żeby wyborców zmieniło zdanie i zagłosowało na jakiekolwiek inne ugrupowanie polityczne. Nieistotne: - jakie ugrupowanie.
  TAKA jest POPRAWNA ODPOWIEDŹ.

  Dodatkowo: - Pewne, niewielkie znaczenie, ma przekonanie do głosowania przeciwko rządom PiS, tych, którzy w maju nie wzięli udziału w głosowaniu.
  Agitować można przedstawiając własny program albo przedstawiając informacje o szkodliwości rządów PiS. Nie warto agitować na terenie Gdańska, Warszawy i innych wielkich miast, w których przekonanie o wybitnej szkodliwości pomysłów Kaczyńskiego jest bardzo solidnie ugruntowane.
  Wielu wyborców można przekonać tam, gdzie znaczny procent głosował na PiS. Na takich terenach należy skoncentrować swoje wysiłki.

  Bardzo pomogłoby posiadanie wiarygodnych mediów. Niestety. Sprzyjające opozycji media tak często wciskały różnego rodzaju fejknewsy, że są niewiele bardziej wiarygodne od ku...zji. Opozycja nie posiada autorytetu (autorytetów), który wiarygodnie pokazałby osobistą nieuczciwość braci Kaczyńskich. Jest nadzieja, że przed wyborami Jerzy Owsiak dostanie pokojowego Nobla. W takim przypadku zostałby autorytetem opozycji.

  Wystawienie wspólnego kandydata opozycji w jednomandatowych wyborach do Senatu RP daje szansę na zablokowanie możliwości legalnej zmiany konstytucji przez Kaczyńskiego i w konsekwencji pełnej orbanizacji Polski.

  Bardzo podobna jest odpowiedź na pytanie, - co powinien zrobić PiS, żeby poprawić jesienią majowy wynik: - Żeby wzmocnić dyktaturę, PiS powinien odebrać głosy opozycji.

  Adam Jezierski

 • dert4

  Oceniono 4 razy -2

  Wybory do polskiego Sejmu i Senatu przeprowadzone zostaną 13 września.
  Co te czerskie syny piją ?
  A może się narkotyzują ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX