Wybory parlamentarne 2019. Do której godziny można głosować?

Wybory parlamentarne 2019. Jesienią 2019 roku odbędą się wybory parlamentarne, podczas których wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze? Do której można będzie głosować?
Zobacz wideo

O tym, w jakich godzinach można głosować, mówi Kodeks wyborczy. Obowiązujące przepisy mówią, że podczas wyborów w Polsce lokale wyborcze otwarte są od 7:00 do 21:00 i to właśnie do tej godziny można głosować. Komisja wyborcza może podjąć decyzję o wcześniejszym zakończeniu głosowania, ale jedynie w odrębnych obwodach głosowania oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich i tylko wówczas, gdy w danym lokalu oddali głos wszyscy do tego uprawnieni.

Wybory parlamentarne 2019. Do której otwarte są lokale wyborcze i jak głosować?

Wybory parlamentarne odbywają się w Polsce co cztery lata. W czasie tych wyborów wybieramy reprezentantów do dwóch izb parlamentu, czyli do Sejmu i Senatu. Każdy wyborca, który uda się do lokalu wyborczego i wylegitymuje się ważnym dokumentem, otrzyma dwie karty do głosowania. Na każdej z nich należy postawić jeden znak "X" - w ten sposób oddajemy głos na jednego kandydata na posła i jednego kandydata na senatora. Podczas wyborów parlamentarnych głosujemy na konkretne nazwisko, a nie na listę. 

Więcej o: