Zazwyczaj by oddać głos w wyborach, bierzemy ze sobą dowód osobisty. Jednak nie jest to jedyny dokument, który jest uznawany przez komisję wyborczą. Możemy zabrać każdy dokument, który zawiera zapis, jaka instytucja go wydała, imię nazwisko posiadacza oraz jego zdjęcie powinien wystarczyć. Może to być na przykład paszport, prawo jazdy, legitymacja czy karta miejska.
Osoba znajdująca się w komisji wyborczej nie ma prawa odmówić nam wydania karty do głosowania w przypadku okazania innego dokumentu. Jak podaje PKW na swojej oficjalnej stronie:
Przed wydaniem karty do głosowania, obwodowa komisja wyborcza ma obowiązek sprawdzenia tożsamości wyborcy na podstawie dowodu osobistego lub każdego innego dokumentu z fotografią, pod warunkiem, że ustalenie tożsamości wyborcy na jego podstawie nie budzi wątpliwości. Osoba przystępująca do głosowania powinna więc posiadać przy sobie taki dokument oraz okazać go członkowi komisji. Kwestie te reguluje art. 52 § 1 Kodeksu wyborczego.
Tak więc wolno posłużyć nam się innymi dokumentami niż dowód osobisty, ale musimy pamiętać ,że musi on spełnić wymaganie rzetelności by komisja nie miała żadnych wątpliwości ,że na jego podstawie może potwierdzić naszą tożsamość.
Data wyborów parlamentarnych 2019 nie została jeszcze ustalona. Co mają zrobić osoby, które dowiedzą się, że w dniu wyborów mają już dawno zaplanowany wyjazd lub nie mogą przewidzieć gdzie w tym czasie będą?
Dla osób, które wiedzą gdzie będą przebywać w dniu wyborów istnieje możliwość dopisania się do spisu wyborów. By to zrobić, należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie na terenie działania, którego będziemy chcieli głosować. Musimy zrobić to najpóźniej 5 dni przed datą wyborów.
W przypadku gdy nie wiemy gdzie będziemy głosować możemy także udać się do swojego urzędu miasta i złożyć tam wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Taki dokument uprawni nas do głosowania w każdym okręgu wyborczym. Musimy jednak złożyć wniosek o jego wydanie najpóźniej 2 dni przed wyborami.
Osoby, które chcą głosować w innym miejscu niż miejsce, gdzie mają meldunek, mogą złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców, czyli zmienienie swojego okręgu wyborczego. Należy go złożyć do urzędu na terenie działania, którego chcemy od tej pory głosować. Najlepiej wówczas do wniosku dodać dowód na faktyczne mieszkanie na terenie danej gminy. Może to być na przykład umowa wynajmu lub umowa o pracę w danym mieście.