Poprzednie wybory parlamentarne przeprowadzone zostały 25 października 2015. Poza Prawem i Sprawiedliwością do Sejmu udało się dostać kandydatom z list Platformy Obywatelskiej, Kukiz'15, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Do Senatu dostali się z kolei politycy z PiS, PO, PSL i kandydaci niezależni.
Wśród komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy swoich kandydatów w wyborach do parlamentu w 2015 roku znalazły się: Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Partia Razem, KORWiN, Polskie Stronnictwo Ludowe, KWW Zjednoczona Lewica (SLD, TR, PPS, UP, Zieloni), Kukiz'15 i Nowoczesna. Głosowanie odbyło się w 41 okręgach wyborczych.
Państwowa Komisja Wyborcza podała, że w wyborach w 2015 roku najwięcej, bo 37,58 procent Polaków zagłosowało na Prawo i Sprawiedliwość. Dało im to aż 235 mandatów w Sejmie. Na drugim miejscu z poparciem 24,09 procent znalazła się Platforma Obywatelska, która uzyskała 138 mandatów. Na podium znalazło się także Kukiz'15, na których zagłosowało 8,81 wyborców.
Kandydaci z tych list zdobyli 42 miejsca w Sejmie. Na kolejnych miejscach uplasowały się Nowoczesna (7,60 procent poparcia i 28 mandatów), Polskie Stronnictwo Ludowe (5,13 procent poparcia i 16 mandatów) oraz KWW Mniejszość Niemiecka (0,18 procent poparcia i 1 mandat). W Senacie PiS uzyskał 61 mandatów, a PO - 34. Po jednym senatorze wystawiły komitety PSL, KWW Marka Borowskiego, KWW Lidii Staroń, KWW Grzegorza Biereckiego i KWW Jarosława Obremskiego.
Prawo i Sprawiedliwość zyskało przewagę głosów w 33 z 41 okręgów. PiS pokonane zostało przez Prawo Obywatelskie tylko w okręgach przypisanych do Wałbrzycha, Łodzi, Gdańska, Gdyni, Piły, Poznania, Koszalina i Szczecina. Tym samym Prawo i Sprawiedliwość zdobyło większość głosów w 15 województwach, a Platforma Obywatelska zwyciężyła jedynie w województwie Pomorskim.