Wybory parlamentarne 2019. Kto wygrał wybory 2015? Jakie partie dostały się do Sejmu i Senatu?

W wyborach do Sejmu i Senatu w 2015 roku najwięcej głosów wyborców zdobyli kandydaci z list Prawa i Sprawiedliwości. Dobry wynik obecnej partii rządzącej sprawił, że po raz pierwszy od 1989 roku zwycięski komitet zdobył większość sejmową, dzięki której możliwe było sformowanie samodzielnego rządu.
Zobacz wideo

Poprzednie wybory parlamentarne przeprowadzone zostały 25 października 2015. Poza Prawem i Sprawiedliwością do Sejmu udało się dostać kandydatom z list Platformy Obywatelskiej, Kukiz'15, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Do Senatu dostali się z kolei politycy z PiS, PO, PSL i kandydaci niezależni.

Wybory parlamentarne w 2015. Wyniki wyborów - czy się powtórzą?

Wśród komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy swoich kandydatów w wyborach do parlamentu w 2015 roku znalazły się: Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Partia Razem, KORWiN, Polskie Stronnictwo Ludowe, KWW Zjednoczona Lewica (SLD, TR, PPS, UP, Zieloni), Kukiz'15 i Nowoczesna. Głosowanie odbyło się w 41 okręgach wyborczych.

Państwowa Komisja Wyborcza podała, że w wyborach w 2015 roku najwięcej, bo 37,58 procent Polaków zagłosowało na Prawo i Sprawiedliwość. Dało im to aż 235 mandatów w Sejmie. Na drugim miejscu z poparciem 24,09 procent znalazła się Platforma Obywatelska, która uzyskała 138 mandatów. Na podium znalazło się także Kukiz'15, na których zagłosowało 8,81 wyborców.

Kandydaci z tych list zdobyli 42 miejsca w Sejmie. Na kolejnych miejscach uplasowały się Nowoczesna (7,60 procent poparcia i 28 mandatów), Polskie Stronnictwo Ludowe (5,13 procent poparcia i 16 mandatów) oraz KWW Mniejszość Niemiecka (0,18 procent poparcia i 1 mandat). W Senacie PiS uzyskał 61 mandatów, a PO - 34. Po jednym senatorze wystawiły komitety PSL, KWW Marka Borowskiego, KWW Lidii Staroń, KWW Grzegorza Biereckiego i KWW Jarosława Obremskiego.

Prawo i Sprawiedliwość zyskało przewagę głosów w 33 z 41 okręgów. PiS pokonane zostało przez Prawo Obywatelskie tylko w okręgach przypisanych do Wałbrzycha, Łodzi, Gdańska, Gdyni, Piły, Poznania, Koszalina i Szczecina. Tym samym Prawo i Sprawiedliwość zdobyło większość głosów w 15 województwach, a Platforma Obywatelska zwyciężyła jedynie w województwie Pomorskim.

Więcej o: