Wybory parlamentarne 2019. Wybory do Sejmu i Senatu. Co ile lat? Jakie są ich najważniejsze zasady?

Wybory parlamentarne 2019. Jesienią 2019 roku odbędą się drugie w tym roku wybory w Polsce. Tym razem będą to wybory do dwóch izb parlamentu, czyli do Sejmu i Senatu. Co ile lat odbywają się takie wybory? Jakie są ich najważniejsze zasady? Podpowiadamy.
Zobacz wideo

Podczas wyborów do Sejmu i Senatu wybierzemy 460 posłów oraz 100 senatorów. Zasady przeprowadzania wyborów parlamentarnych w Polsce reguluje Kodeks wyborczy.

Wybory do Sejmu i Senatu. Co ile lat się odbywają? Kto je zarządza?

Wybory do Sejmu i Senatu odbywają się co cztery lata. Zarządza je Prezydent Rzeczypospolitej w drodze postanowienia, nie później niż na 90 dni przed upływem kadencji obu izb parlamentu. Wybory parlamentarne w Polsce odbywają się w dzień wolny od pracy, wypadający w ciągu 30 dni przed upływem trwającej kadencji Sejmu i Senatu. Nad przebiegiem wyborów i liczeniem głosów czuwa Państwowa Komisja Wyborcza.

Wybory parlamentarne 2019 - najważniejsze zasady

Prawo zgłaszania kandydatów w wyborach parlamentarnych przysługuje komitetom wyborczym partii politycznych, koalicyjnym komitetom wyborczym i komitetom wyborczym wyborców. Wybory do Sejmu i Senatu odbywają się w niedzielę, a lokale wyborcze otwarte są od godziny 7:00 do 21:00. Aby oddać głos, wyborca musi przyjść do odpowiedniego lokalu wyborczego, wylegitymować się ważnym dokumentem tożsamości, a po otrzymaniu kart postawić znak "X" przy nazwisku jednego kandydata na posła i jednego kandydata na senatora. Liczenie głosów może trwać 2-3 dni. Wyniki wyborów parlamentarnych ogłasza Państwowa Komisja Wyborcza.

Więcej o:
Komentarze (10)
Wybory parlamentarne 2019. Wybory do Sejmu i Senatu. Co ile lat? Jakie są ich najważniejsze zasady?
Zaloguj się
 • oloros11

  Oceniono 5 razy 5

  jaka to będzie piekna katastrofa - słyszycie już te placz misiewiczow , spłoszonych urzednikow wszystkich szczepli i rozpacz episkopatu, lzy biskupow?
  tak sobie tylko...

 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 5 razy 3

  Uwaga:!!, w okresie przedwyborczym z aptek na Żoliborzu może zabraknąć nerwosolu oraz proszków od bólu głowy, mieszkancy tejże dzielnicy proszeni są o profilaktyczny zakup tych medykamentów przed ogłoszeniem terminu wyborów ponieważ w tym okresie na pewno będzie ich brak apteki w okolicach ulicy Mickiewicza!!

 • jezierskiadam

  Oceniono 7 razy 3

  11 października Jerzy Owsiak dostanie Pokojową Nagrodę Nobla.

 • vriljager

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wiem po co te wybory?

  Niech zrobią referendum, czy Jarosław Kaczyński ma być dalej Kólem Polski i niech połaczą jest z wypłatami 500+ w MOPSach i po sprawie!

 • pat1952

  Oceniono 2 razy 2

  Sejm -230 posłów, Senat- 50 senatorów. Zupełnie wystarczy. Nie ilość ale jakość.

 • opiniamoja

  Oceniono 1 raz 1

  a po co ich aż tylu, przecież oficjalnie o wszystkim decyduje kaczor, ile to oszczędności na ich wypłatach 459x10 tys. !!!!! i na lotach byśmy zaoszczędzili.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX