Wybory Parlamentarne 2019. Ile zarabia poseł, a ile senator? Jakie przysługują dodatki?

Wybory parlamentarne 2019. Posłowie i senatorowie są traktowani w Polsce tak, jak podsekretarz stanu. Taka pozycja w państwie wymaga pieniędzy, ale czy każdy poseł i senator zarabia tyle samo?
Zobacz wideo

Pensje posłów i senatorów są regulowane na podstawie ustawy z dnia 9 maja 1996 roku. Mówi ona o przysługującym osobom na wysokich stanowiskach państwowych tzw. uposażeniach, które oprócz wynagradzania politykom ich pracy mają umożliwić im zrezygnowanie z dotychczasowej pracy na rzecz "służby społeczeństwu". Rezygnacja z pracy nie jest obowiązkowa, ale zdecydowana większość polityków się na nią decyduje, nie mogąc pogodzić dwóch zajęć.

Wybory Parlamentarne 2019. Ile wynosi pensja podstawowa, a ile dieta? Jakie są dodatki?

Zarobki posłów i senatorów różnią się od siebie w zależności od sytuacji zawodowej polityka i jego działalności w parlamencie. Pensja podstawowa wynosi dokładnie 9 892,30 zł - to tzw. uposażenie poselskie lub senatorskie. Może ono zostać jednak obniżone w zależności od jakości pełnienia obowiązków zawodowych przez polityków. Za każdy nieusprawiedliwiony dzień nieobecności Marszałek Sejmu zmniejsza ją o 1/30 w danym miesiącu. W przypadku np. wielokrotnej nieobecności na posiedzeniach komisji również przewidywane są tego typu kary finansowe. Jeśli poseł lub senator nie zrezygnuje ze swojej pracy zarobkowej, nie ma uprawnień do pobierania uposażenia.

Czym jest dieta poselska, senatorska?

Dieta co z łaciny oznacza "dzień drogi". Ta tradycja zapoczątkowana już w starożytności miała na celu wynagradzanie reprezentantom prowincji koszty transportu i mieszkania na miejscu posiedzeń. I dzisiaj dieta ma podobną funkcję. Jest ona przyznawana posłom i senatorom, by pokryli koszty swoich podróży do Warszawy - stawili się na głosowanie i mogle zapewnić sobie nocleg.
Dieta wynosi 25 proc. uposażenia i obecnie jest to 2 569 53 zł.

Jakie mogą być dodatki?

Dodatkami do pensji posła lub senatora mogą być nagrody, jakie przysługą członkom komisji parlamentarnych. Polityk, który pełni funkcje przewodniczącego komisji, otrzymuję dodatkowe 20 proc, uposażenia, zastępca 15 proc. Za inne dodatkowe aktywności przewidziane jest 10 proc. uposażenia.
Dodatkowo, poseł lub senator, prowadząc biuro w swoim okręgu, ma zapewnione pokrycie wszystkich kosztów z tym związanych. W razie zagranicznych delegacji dieta poselska lub senatorska będzie mu podniesiona o 75 proc.

Więcej o:
Komentarze (9)
Wybory Parlamentarne 2019. Ile zarabia poseł, a ile senator? Jakie przysługują dodatki?
Zaloguj się
 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 6 razy 4

  Zamiast skupiać się na zarobkach ustawa powinna precyzować do czego pan poseł lub senator jest zobowiązany i czego nie robiąc lub co robiąc może dostać kopa w dudę. Może by ten kraj normalnieszy był bo jak na razie widzę tendencje spadkowe w dziedzinie kompetencji wyżej wymienionych. Ja rozumiem, że kasę miło jest przytulać ale ta kasa to nie prezent a zapłata za pracę, której jakby niewiele.

 • zd46

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedyś, marszałek
  to była figura,
  a teraz jest
  "marszałek
  Ura-Bura",
  Ukrywający się
  W kanałach,
  z „twarzą szczura”.

 • fervex.adult

  Oceniono 2 razy 2

  Zmniejszyc liczbe poslow i senatorow do absolutnego minimum. I tak glosuja jak im kaze partia, tak liczny sejm to jest tylko strata pieniedzy.

 • maria2164

  Oceniono 4 razy 2

  ZMNIEJSZYC ILOŚC POSŁOW I SENATORÓW - JAK DŁUGO OBYWATELE BĘDA ZAP,,,,,,,Ć NA TYCH PASOŻYTÓW ZOBACZYCIE ZARAZ PO WYBORACH BEDA WOŁAC O PODWYŻKI

 • farcry3

  Oceniono 6 razy 2

  TYLKO BUDŻETOWE KORYTKO ZERO ROBOTY, ZERO ODPOWIEDZIALNOŚCI , KASA LECI ZA SAM FAKT ISTNIENIA I ZUŻYWANIA POWIETRZA. W POLSCE CAŁE KLANY RODZINNE POLITYKÓW DOROBIŁY SIĘ TAK SPORYCH MAJĄTKÓW. BARWY POLITYCZNE BEZ ZNACZENIA. LUDZIE GŁOSUJĄ NA PISPOSLDPSL A TAK NA PRAWDE TO BEZ ZNACZENIA KOGO WYBIORĄ RÓŻNE PARTIE. TAKI PIC, ŻEBY LUDZIE MYŚLELI , ŻE MAJĄ WYBÓR.

 • maaac

  Oceniono 1 raz 1

  Dwie takie uwagi:
  1. "Jeśli poseł lub senator nie zrezygnuje ze swojej pracy zarobkowej, nie ma uprawnień do pobierania uposażenia." Czyli jeżeli poseł czy senator wykaże na koniec roku w oświadczeniu majątkowym dochody z jakiejś pracy - np. wykładów np. w Nowym Tomyślu to musi zwracać niesłusznie pobraną pensję poselską?
  2. Standardowo powtarzane kłamstwo o rzekomo wyższej kwocie zwolnionej od podatku dla posłów i senatorów to tylko kłamstwo. To kwora diety, która jak wszelkie diety jest nieopodatkowana.

 • js08836

  Oceniono 3 razy 1

  Teraz wiadomo dlaczego senator Rulewski nie mógł zabrać małżonki na wycieczkę do Chin. Jest po prostu ofermą, który nie potrafił odłożyć jakieś oszczędności aby tam pojechać. Zwykłych ludzi namawiają do oszczędzania, a sami żyją ponad stan choć za ich pseudo pracę nie dałbym nawet po 2500 zł, miesięcznie.

 • drugiepietro

  0

  "Za każdy nieusprawiedliwiony dzień nieobecności Marszałek Sejmu zmniejsza ją o 1/30 w danym miesiącu."
  Czy pan marszałek obniżył swoje uposażenie poselskie za nieobecność w lutym br., kiedy to w trybie nagłym udał się na narty wykorzystując samolot rządowy?

 • telewy2

  0

  Sejm powinien liczyć 100 posłów, senat do likwidacji, urząd prezydenta do likwidacji. I jest już ładnych kilkanaście milionów oszczędności. Ale to nie realne, bo jak ktoś się dorwał koryta, to już jest do niego przyspawany

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX