Wybory samorządowe 2018. PKW ustaliła wyniki w ponad połowie gmin

Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, ustalono oficjalne wyniki w ponad połowie gmin. Wciąż nie znamy jednak wyników z wyborów do jakiegokolwiek sejmiku wojewódzkiego.

Jak podała PKW, ustalono wyniki wyborów prezydentów miast, burmistrzów i wójtów w 1765 gminach oraz miastach, a także wyborów radnych do 1745 rad gmin i 17 rad powiatów. Wciąż czekamy jednak na rozstrzygnięcie wyborów do sejmików wojewódzkich oraz do rady dzielnic Warszawy.

PKW ustaliła wyniki w ponad połowie gmin. Frekwencja wyższa niż w 2014 roku

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała z cząstkowych wyników wyborów wynika, że frekwencja podczas tegorocznego głosowania na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast frekwencja wyniosła 54,06 proc, w wyborach do rad gmin - 54,27 proc, natomiast w wyborach do sejmików województw frekwencja wyniosła 53,59 proc. Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych z 2014 roku ostateczna frekwencja wynosiła 47,40 proc, co może oznaczać, że tegoroczne wybory cieszą się znacznie większym zaangażowaniem ze strony wyborców.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Wiemy także, że oficjalne wyniki z całego kraju zostaną podane do informacji we wtorek lub w środę.

Państwowa Komisja Wyborcza: kilkanaście zniszczonych kart, kilkanaście incydentów korupcyjnych

PKW poinformowała także o kilkunastu przypadkach niszczenia i wynoszenia kart do głosowania z lokali wyborczych. Urzędnicy PKW poinformowali także o 17 incydentach korupcji wyborczej. Podczas wyborów samorządowych 2018 zdarzyły się też przypadki zrywania lub zakrywania plakatów różnych partii.

Jak liczy się głosy w wyborach samorządowych i czym jest metoda D'Hondta? Wyjaśniamy

Więcej o: