Wybory samorządowe 2018. Województwo Śląskie - w wielu miastach potrzebna będzie II tura

Wybory Samorządowe w Województwie Śląskim. I tura wyborów samorządowych 2018 już za nami. Na oficjalne wyniki wyborów musimy jeszcze zaczekać, jednak sondaże pokazują, w których miastach województwa śląskiego odbędzie się II tura.

Sondażowe wyniki wyborów pokazują, że w wielu miastach województwa śląskiego konieczne będzie przeprowadzenie II tury wyborów samorządowych. Nie jest to jednak pewna informacja - na oficjalne wyniki wyborów musimy jeszcze poczekać.

Wybory samorządowe 2018. Województwo śląskie: w wielu miastach potrzebna będzie II tura.

W których miastach kandydaci mogą już świętować zwycięstwo, a gdzie trzeba będzie powalczyć w II turze? Podajemy wyniki z województwa śląskiego, które poznaliśmy po podliczeniu głosów z maksymalnie kilkunastu procent obwodów wyborczych.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Województwo śląskie. W Katowicach, Sosnowcu i Siemianowicach Śląskich mamy pewnych kandydatów do zwycięstwa

W Katowicach wygrana prezydenta Marcina Krupy jest niemal pewna - z sondaży wynika, że otrzymał on głosy 57 proc. mieszkańców Katowic. Wydaje się także, że z bardzo dużą przewagą wygrają kandydaci z Rybnika (wg. sondaży wygrał Piotr Kuczera z 69 proc. poparcia), Siemianowic Śląskich (zwycięzcą jest Rafał Piech, który otrzymał aż 87 proc. głosów) oraz Sosnowca (tam wygrał Arkadiusz Chęciński, na którego zagłosowało 67 proc. głosujących).  Niemal pewne jest także to, że II tura nie będzie potrzebna także w Będzinie. Według wstępnych informacji wygrał Łukasz Komoniewski, który otrzymał 65 proc. głosów. Pewnym kandydatem do wygranej jest również Andrzej Dziuba, który w wyborach prezydenckich w Tychach otrzymał 70 proc. głosów. Niemal pewna jest także wygrana Krzysztofa Matyjaszczyka, który zostanie prezydentem Częstochowy.

Śląsk. II tura m.in. w Bytomiu, Mysłowicach, Zabrzu i Rudzie Śląskiej

II tura odbędzie się prawdopodobnie w Zabrzu - Małgorzata Mańka-Szulik (otrzymała 35 proc. głosów) zmierzy się w niej z Agnieszką Rupniewską, którą poparło 24 proc. głosujących. W Rudzie Śląskiej w II turze zawalczy Grażyna Dziedzic. Nie jest jednak pewne czy jej konkurentem będzie Marek Wesoły, czy Aleksandra Skowronek. II tura odbędzie się także w Raciborzu, podczas której mieszkańcy zadecydują, czy chcą, aby ich prezydentem został Dariusz Polowy, czy Mirosław Lenk. W Mysłowicach w II turze zmierzą się Dariusz Wójtowicz (35 proc.) oraz Wojciech Król (32 proc.). Sondaże pokazują, że II tura odbędzie się także w Dąbrowie Górniczej, gdzie Marcin Bazylak zrobił 40 proc. poparcia. Jego konkurentem w walce o fotel prezydenta zostanie Robert Warwas. W Bytomiu w II turze zmierzą się Mariusz Wołosz i Damian Bartyla, z kolei w Bielsku-Białej - Jarosław Klimaszewski i Przemysław Drabek. 

Jak liczy się głosy w wyborach samorządowych i czym jest metoda D'Hondta? Wyjaśniamy

Więcej o: