Wybory samorządowe 2018. Kto wygra we Wrocławiu? Podsumowanie sondaży

Wybory samorządowe 2018. Kto zostanie prezydentem Wrocławia? Chętnych na to stanowisko nie brakuje, ale podobnie jak w wielu polskich miastach wojewódzkich, także we Wrocławiu szanse na zwycięstwo ma dwoje kandydatów.

Sondaż przeprowadzony w sierpniu dla portalu Onet.pl pokazał, że faworytem w wyborach samorządowych we Wrocławiu jest wspierany przez urzędującego prezydenta kandydat Koalicji Obywatelskiej Jacek Sutryk, który cieszył się wówczas poparciem aż 47 proc. wrocławian. W tym samym sondażu II miejsce zajęła kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Mirosława Stachowiak-Różecka z poparciem 29,3 proc. ankietowanych. Kolejne pozycje w sondażu zajęli: Katarzyna Obara-Kowalska (6,1 proc.), Marta Lempart (3,9 proc.), Jerzy Michalak (2,2 proc.) oraz Małgorzata Tracz (2,2 proc.).

Wybory samorządowe 2018 we Wrocławiu. Sutryk jest faworytem, ale Stachowiak-Różecka się nie poddaje

Kolejne badanie sondażowe, przeprowadzone we wrześniu 2018 roku na zlecenie „Faktu” pokazało, że sytuacja Jacka Sutryka jest stabilna – w sondażu poparło go dokładnie 50 proc. mieszkańców Wrocławia. Drugie miejsce zajęła kandydatka PiS, która w odróżnieniu od kandydata Koalicji Obywatelskiej odnotowała spadek poparcia z ponad 29-ciu procent do 25,2 proc.

Październikowy sondaż przeprowadzony dla „Gazety Wyborczej” pokazał, że poparcie dla Jacka Sutryka spada. Kandydat KO zdobył w nim 38 proc. głosów, z kolei Mirosława Stachowiak-Różecka – 22 proc. Trzecie miejsce w tym sondażu zajął Jerzy Michalak z poparciem 6 proc. wrocławian, z kolei Katarzyna Obara zdobyła głosy 5 proc. wrocławian.

Wybory samorządowe 2018. II tura we Wrocławiu prawie pewna. Kto ją wygra?

Wyniki sondaży wyborczych przeprowadzanych wśród mieszkańców Wrocławia pokazały, że wśród kandydatów na prezydenta stolicy województwa dolnośląskiego nie ma jednego faworyta. Oznacza to, że we Wrocławiu odbędzie się prawdopodobnie II tura, w której zmierzą się Jacek Sutryk oraz Mirosława Stachowiak-Różecka. Kto ją wygra? Z ostatniego sondażu wynika, że wrocławianie zaufają Jackowi Sutrykowi - głos na kandydata KO chce oddać 59 proc. ankietowanych. Kandydatkę PiS w II turze wyborów samorządowych chce poprzeć 39 proc. mieszkańców Wrocławia, a 7 proc. badanych wciąż nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Ostatni sondaż przedwyborczy dla "Gazety Wrocławskiej" zwycięstwo daje Sutrykowi - ale dopiero w drugiej turze, w pierwszej dostałby bowiem 41,6 proc. Drugie miejsce zajęłaby Stachowiak-Różecka z 23,6-proc. poparciem. Obara-Kowalska mogłaby liczyć na 10,7 proc. głosów, a Michalak na 8,8 proc.

Czy po karcie wyborczej można pisać?

Więcej o: