Wybory samorządowe 2018. Kto wygra w Poznaniu? Podsumowanie sondaży

Wybory samorządowe 2018. Kto zostanie prezydentem Poznania? O to stanowisko ubiega się siedmioro kandydatów, jednak sondaże pokazują, że w tych wyborach liczy się tylko dwóch kandydatów. W Poznaniu prawdopodobnie nie obędzie się bez II tury.

Dwoma kandydatami, którzy zmierzą się ze sobą w wyborach samorządowych w Poznaniu są popierany przez Koalicję Obywatelską urzędujący prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Tadeusz Zysk - kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Badania przedwyborcze pokazują jednak, że ten pierwszy ma dużą przewagę.

Wybory samorządowe 2018. Czy prezydent Poznania może liczyć na reelekcję?

Z przeprowadzonego we wrześniu sondażu wyborczego, który przeprowadzono na potrzeby “Głosu Wielkopolskiego” wynikało, że w Poznaniu nie obędzie się bez drugiej tury. Starający się o reelekcję prezydent Jacek Jaśkowiak otrzymał w nim głosy 42,5 proc ankietowanych. Jego głównym rywalem okazał się być Tadeusz Zysk wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość, który we wrześniu cieszył się poparciem 25,1 proc. mieszkańców Poznania.

Ostatni sondaż wyborczy, przeprowadzony przez “Gazetę Wyborczą” pokazał, że sytuacja w urzędującego prezydenta  jest raczej stabilna. Jacek Jaśkowiak uzyskał w nim 48 proc. poparcia, a jego konkurent odnotował spadek. W październikowym badaniu kandydata Prawa i Sprawiedliwości chciało poprzeć zaledwie 19 proc. mieszkańców Poznania.

Wybory samorządowe Poznań. II tura w Poznaniu? Jacek Jaśkowiak ma olbrzymie szanse na wygraną

Mimo że między kandydatem Koalicji Obywatelskiej a kandydatem PiS jest bardzo duża różnica, prawdopodobnie nie obędzie się bez II tury wyborów. Kto ją wygra? Sondaż “Gazety Wyborczej” pokazuje, że Jacek Jaśkowiak zdeklasuje swojego konkurenta i wygra, uzyskując 70 proc. głosów mieszkańców Poznania.

PiS pokazuje spot na wybory samorządowe. Ruszyła lawina negatywnych komentarzy