Jacek Majchrowski napisał list do premiera Morawieckiego. Będzie pozew w trybie wyborczym?

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski napisał list do premiera Morawieckiego, odpierając zarzuty o braku odpowiednich starań o poprawę jakości powietrza. Możliwe, że wystosuje pozew w trybie wyborczym.

Na ostatniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości premier Mateusz Morawiecki odwiedził m.in. Skawinę oraz Kraków. W stolicy województwa małopolskiego zachwalał kandydaturę Małgorzaty Wassermann, mówiąc o jej programie dot. walki ze smogiem. Jednocześnie zarzucił ludziom, którzy zarządzają Krakowem, że "nie zrobili nic lub prawie nic" w zakresie poprawy jakości powietrza.

Jacek Majchrowski pisze do Mateusza Morawieckiego. "Kraków postrzegany jest jako wzór"

Jacek Majchrowski postanowił odpowiedzieć na zarzuty premiera i wysłał do niego list z informacją o tym, co do tej pory udało się osiągnąć władzom Krakowa, aby powietrze w regionie było czystsze.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać 

"Kraków od lat trwale ogranicza wszystkie potencjalne typy zanieczyszczeń do atmosfery. (...) Miasto Kraków postrzegane jest w całej Polsce jako wzór do naśladowania w zakresie wdrażania programów pomocowych związanych z poprawą jakości powietrza. Na wielu konferencjach naukowych jesteśmy przedstawiany jako lider zmian w tym zakresie" - pisze w swoim liście Jacek Majchrowski.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", Jacek Majchrowski zlecił prawnikom przygotowanie pozwu w trybie wyborczym przeciw premierowi.

Wybory samorządowe 2018. Kraków kontra smog. Co robią władze miasta, by walczyć o czyste powietrze?

Co zrobiły władze Krakowa, aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza? Jacek Majchrowski wspomniał w swoim liście m.in. liczne dotacje na likwidację pieców opalanych paliwem stałym, rozbudowę sieci ciepłowniczych podlegających Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej oraz wymianę starego tabory autobusowego na zeroemisyjny. Władze miasta podkreślają także, że straż miejska w Krakowie realizuje program kontroli spalania odpadów, a miasto współpracuje z Policją przy realizacji kontroli jakości spalin pojazdów. 

Kto może głosować w wyborach?