Czy Hanna Zdanowska pozostanie w PO? Grzegorz Schetyna: Decyzja w poniedziałek

Czy skazana prawomocnym wyrokiem Hanna Zdanowska może nadal być członkiem Platformy Obywatelskiej? Jak podaje Grzegorz Schetyna, decyzję w tej sprawie podejmie Zarząd Krajowy partii. Oficjalny komunikat ma zostać wystosowany 22 października.

Los Hanny Zdanowskiej, starającej się o reelekcję prezydent Łodzi, w dalszym ciągu jest niepewny. Po spekulacjach na temat tego, czy jako osoba skazana prawomocnym wyrokiem, może pełnić funkcję prezydenta, przyszedł czas na decyzję Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej dot. tego, czy Hanna Zdanowska może wciąż być członkiem partii.

Hanna Zdanowska, kandydat na prezydenta Łodzi, winna poświadczenia nieprawdy

Przypomnijmy, że pod koniec września sąd II instancji wydał wyrok w sprawie Hanny Zdanowskiej. Prezydent Łodzi, skazana na karę grzywny w wysokości 20 tys. złotych, poświadczyła nieprawdę w dokumentach w celu uzyskania kredytu przez jej partnera. Wyrok ten jest prawomocny. Fakt ten może mieć znaczenie dla przyszłości Zdanowskiej w szeregach PO, ponieważ statut PO mówi o tym, że "nie może być członkiem Platformy obywatel, który został prawomocnie skazany za przestępstwo umyślnie ścigane z urzędu".

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Wybory samorządowe 2018. Ważą się losy Hanny Zdanowskiej

To, czy Hanna Zdanowska pozostanie członkiem PO zadecyduje Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej. Zebranie dot. tej sprawy ma się odbyć tuż po wyborach samorządowych 2018, w poniedziałek 22 października. 

- Będziemy decydować (o członkostwie Zdanowskiej w PO), bo rzeczywiście zmieniony statut, jeszcze bardziej restrykcyjny niż dotychczas, ustala te kwestie. Zamówiliśmy ekspertyzy prawników. W poniedziałek o 19.00 mamy zarząd krajowy i tam będziemy podejmować ostateczne decyzje. Zobaczymy. Ta kwestia grzywny nie jest wielkim przestępstwem, ale zapisy statutowe są tak restrykcyjne, że być może taka będzie opinia. Tego nie przesądzam. W poniedziałek wieczorem decyzja i komunikat - zapowiedział przewodniczący partii PO, Grzegorz Schetyna, którego wypowiedź przytacza Polsat News.

Szef NIK w Gazeta.pl. "Okres wyborczy przyprawia nas o palpitację serca"

Więcej o: