Wybory 2018. Proboszcz z Tarnowa: Głosujcie w zgodzie ze swoim sumieniem, na kandydata PiS

W ostatnią niedzielę proboszcz z Tarnowa namawiał swoich parafian do tego, aby w nadchodzących wyborach samorządowych głosowali "zgodnie ze swoim sumieniem". Wskazał przy tym konkretnego kandydata, na którego należy głosować - Kazimierza Koprowskiego z PiS.

Agitującym księdzem jest proboszcz Zbigniew Krzyszowski z parafii pod wezwaniem Stanisława Kostki w Tarnowie. O tym, w jaki sposób namawiał swoich parafian do tego, aby głosowali na wskazanego przez niego kandydata poinformował na Facebooku Marcin Pulit, były dyrektor Radia Kraków.

Wybory samorządowe 2018. Proboszcz parafii w Tarnowie: głosowanie na wrogów Ojczyzny to grzech

Proboszcz Krzyszowski wyraził swoją opinię na temat tego, jak należy głosować tuż po odprawionej mszy, w czasie ogłoszeń parafialnych. Powiedział, że głosowanie na wrogów Ojczyzny jest grzechem, a głos oddany zgodnie z sumieniem to głos oddany na kandydata PiS, Kazimierza Koprowskiego.

Za tydzień wybory. Oczywiście głosujemy zgodnie z własnym sumieniem, ale przypominam, że głosowanie na wrogów Ojczyzny to grzech. A na prezydenta kandyduje Kazimierz Koprowski (PiS) i na niego warto zagłosować, oczywiście zgodnie z sumieniem.

- wypowiedź proboszcza Zbigniewa Krzyszowskiego przytoczył Marcin Pulit, zaznaczając, że na stronie internetowej parafii można przeczytać skróconą wersję tego ogłoszenia, w której nie podano, na którego kandydata można głosować zgodnie z własnym sumieniem.

Ksiądz Krzyszkowski wspiera kandydata PiS. To jego znajomy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Tematem agitacji w kościele w Tarnowie zainteresowali się dziennikarze "Gazety Wyborczej", którzy poprosili proboszcza o komentarz w tej sprawie. Proboszcz Zbigniew Krzyszowski przyznał, że zabrał głos w sprawie wyborów i zaznaczył, że zna kandydujących parafian i uważał za słuszne, by poinformować wiernych o tym, że to właśnie na nich warto głosować. Powiedział także, że ma nadzieję na to, że gdy w radzie miasta zasiądą jego parafianie, doczeka się remontu drogi, która prowadzi do kościoła. Komentarz dotyczące "wrogów Ojczyzny" miały z kolei odnosić się do treści programu, który w sobotę został wyemitowany w TVP1. Część z dyskutujących w nim polityków opowiadała się za wycofaniem religii ze szkół i mówili o tym, że są przeciwni finansowaniu Kościoła przez państwo.

Wybory samorządowe 2018. Kuria upomniała proboszcza z Tarnowa. Będą oficjalne przeprosiny


Po oficjalny komentarz ksiądz Krzyszkowski odesłał dziennikarzy do kurii, z którą skontaktowali się dziennikarze "Radia Kraków". Rzecznik biskupa tarnowskiego, ksiądz Ryszard Nowak powiedział, że rozmawiał z proboszczem z Tarnowa, który sam przyznał, że posunął się za daleko. "Przypomnienie o obowiązku wzięcia udziału w wyborach i o głosowaniu zgodnie z sumieniem katolika to jedno. Natomiast wskazywanie konkretnych nazwisk to już pójście o krok za daleko. Ksiądz proboszcz ma świadomość, że było to niewłaściwe" - skomentował sprawę ksiądz Ryszard Nowak. Kuria zdecydowała się na upomnienie księdza Krzyszkowskiego, który będzie musiał oficjalnie przeprosić za swoje słowa.

Czy po karcie wyborczej można pisać?

Więcej o: