Wybory samorządowe 2018. Jak dopisać się do rejestru wyborców? Dziś ostatni dzień

We wtorek ostatni dzień, kiedy można jeszcze dopisać się do rejestru wyborców. Jeśli nie mamy stałego zameldowania, możemy stracić szansę na udział w wyborach samorządowych 2018. Jak do tego nie dopuścić?

Wybory samorządowe 2018 już w najbliższą niedzielę, a dziś ostatni dzień, by dopisać się do rejestru wyborców. Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, jeśli masz stałe zameldowanie, to możesz oddać głos na terenie gminy, w której jesteś zameldowany.

Wybory samorządowe 2018. Rejestr wyborców

Problem zaczyna się, jeśli np. zmieniałeś adres zamieszkania albo zameldowania, przeprowadzałeś się lub wyjeżdżałeś z Polski. "Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych! Co masz zrobić? Upewnij się, że jesteś wpisany do rejestru wyborców tam, gdzie teraz mieszkasz!" - apeluje PKW.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Jeżeli jesteś zameldowany na pobyt czasowy albo w ogóle nie masz meldunku - nie ma cię wtedy w rejestrze wyborców. Jak wówczas dopisać się do takiego rejestru?

Wybory samorządowe 2018. Jak dopisać się do rejestru wyborców?

Trzeba złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w gminie, którą się zamieszkuje. Do urzędu gminy zabierz dokument, który to potwierdza (umowa najmu, rachunki za media). Wójt ma trzy dni, by sprawdzić, czy mieszkasz pod danym adresem.

Od decyzji tej można odwołać się do sądu rejonowego także w ciągu trzech dni.

Jak zapisać się do rejestru wyborców przez internet?

Można to też zrobić przez internet, potrzebny będzie jednak profil zaufany.

  1. Wejdź na stronę obywatel.gov.pl,
  2. zaloguj się na profil zaufany,
  3. wybierz obywatelstwo,
  4. zaadresuj wniosek (urząd gminy, w którym chcesz głosować),
  5. podaj dane dokumentu tożsamości (wraz ze skanem lub zdjęciem tego dokumentu),
  6. podaj swój adres stałego miejsca zamieszkania/przebywania i zaznacz oświadczenie, że mieszkasz pod podanym adresem,
  7. upewnij się, że wypełniłeś wniosek poprawnie i podpisz go elektronicznie. 

Spis wyborców a rejestr wyborców

W Polsce wykorzystuje się dwie różne bazy informacji o wyborcach: rejestr wyborców oraz spis wyborców. Oba katalogi - rejestr oraz spis wyborców - choć są ze sobą powiązane, tworzy się w trochę innych celach:

Rejestr wyborców stanowi źródło danych o wyborcach stale zamieszkujących (niekoniecznie zameldowanych) na danym terenie. Rejestr wyborców nie obejmuje osób tymczasowo przebywających na danym terenie, np. urlopowiczów w nadmorskim kurorcie w czasie wyborów parlamentarnych.

Spis wyborców również stanowi źródło danych o wyborcach stale zamieszkujących jakiś obszar. Ponadto, spis może zawierać informacje o wyborcach tymczasowo przebywających na danym terenie. Do spisu wyborców mogą chcieć dopisać się osoby tymczasowo przebywające na danym terenie w dniu wyborów, np. urlopowicze nadmorskich miejscowości w czasie, gdy odbywają się wybory parlamentarne lub prezydenckie (lecz nie samorządowe). Spis tworzy się ponadto każdorazowo na potrzebę przeprowadzenia konkretnej elekcji.

 
Więcej o: