Wybory samorządowe 2018. Kto wygra w Krakowie? Wasserman może napędzić stracha Majchrowskiemu w II turze

Najnowszy sondaż wyborczy pokazuje, że faworytem w wyborach samorządowych 2018 w Krakowie jest Jacek Majchrowski. Gdyby jednak doszło do drugiej tury, to jednak jego przewaga nad Małgorzatą Wassermann nie byłaby aż tak wielka.

Najnowszy sondaż wyborczy w Krakowie został przeprowadzony w minioną niedzielę, na tydzień przed wyborami samorządowymi 2018. Kto, zgodnie z wynikami badania, wygrałby wyścig o fotel prezydenta Krakowa?

Kto zostanie prezydentem Krakowa? Jacek Majchrowski jest faworytem, Małgorzata Wassermann druga

Z sondażu, który został przeprowadzony na zlecenie portalu onet.pl przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że I turę wyborów samorządowych wygrałby starający się o reelekcję Jacek Majchrowski. W pierwszej turze poparłoby go 41,7 proc. głosujących. Drugie miejsce zajęłaby Małgorzata Wassermann, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości, którą wsparło 30,6 proc. badanych. 

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Na trzecim miejscu w sondażu IBRiS znalazł się Łukasz Gibała, szef stowarzyszenia Logiczna Alternatywa, na którego zagłosowało 16,1 proc. ankietowanych. Poza podium uplasowali się kolejno: Konrad Berkowicz związany z partią Wolność (2,3 proc.), Joanna Gajęcka z partii Kukiz'15 (2,2 proc.) oraz Daria Gosek-Popiołek z partii Razem (0,6 proc). 6,6 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje.

Wybory samorządowe 2018 Kraków. Scenariusz dla II tury

Co się stanie, gdy Jacek Majchrowski i Małgorzata Wassermann staną w szranki podczas II tury wyborów samorządowych 2018? Z sondażu wynika, że wygrałby Jacek Majchrowski, ale jego przewaga jest niewielka. W drugiej turze wygrałby, zdobywając 48 proc. głosów, z kolei Małgorzata Wassermann otrzymałaby 43,7 proc. głosów.

Wybory do Rady Miasta Krakowa. Komitet Jacka Majchrowskiego ciągle prowadzi

Podczas ostatniego sondażu wyborczego ankietowanych zapytano także o to, na kogo chcą głosować, wybierając radnych do Rady Miasta Krakowa. Okazuje się, że w dalszym ciągu wygrywa koalicja zbudowana wokół Jacka Majchrowskiego, do której dołączyły takie partie jak PO, Nowoczesna, SLD oraz PSL - kandydaci startujący z tego komitetu mogą liczyć na 38,8 proc. głosów, co oznacza spadek o 7,2 proc. względem wyników sondażu z końca sierpnia.

Drugie miejsce zajął komitet PiS z 28,8 proc . poparciem (w ostatnim sondażu 34,4 proc. głosów). Gdyby wybory samorządowe 2018 w Krakowie odbyły się w poprzednią niedzielę, trzecie miejsce zająłby komitet Łukasza Gibały, na który chce zagłosować 11,3 proc. ankietowanych, co oznacza skok o 7,5 proc. punktów względem wyników z ostatniego badania.

Sondaż przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniu 13 października bieżącego roku. Badanie zrealizowane zostało metodą telefoniczną, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1100 dorosłych krakowian.

Czy po karcie wyborczej można pisać?

Więcej o: