Wybory samorządowe 2018. Zdanowska odpowiada Sasinowi: Tonący brzytwy się chwyta

Wybory samorządowe 2018. Hanna Zdanowska, kandydatka na prezydenta Łodzi odpowiada na słowa Jacka Sasina. Wczoraj powiedział on, że według analiz prawnych, nie ma żadnej możliwości, nawet w przypadku wygranej, aby Zdanowska miała możliwość objąć urząd prezydenta Łodzi.

Hanna Zdanowska została skazana prawomocnym wyrokiem za poświadczanie nieprawdy w dokumentacji o kredyt. Jacek Sasin jako wysłannik premiera Mateusza Morawieckiego miał spotkać się w tej sprawie z wojewodą, Zbigniewem Rau. Stanowisko tego ostatniego nie jest jeszcze znane. Jak podaje biuro prasowe wojewody – na razie analizuje on sytuację.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać.

Jacek Sasin o Hannie Zdanowskiej: niepokojąca sytuacja

Jacek Sasin powiedział, że nawet gdyby Hanna Zdanowska wygrała wybory, to według analiz prawnych nie będzie miała ona możliwości, aby objąć urząd prezydenta Łodzi. Wypowiedź Jacka Sasina relacjonuje "Express Ilustrowany":

Sytuacja jest trudna dla Łodzi. Mamy wybory samorządowe, w których startuje obecna prezydent Łodzi. A jak wskazują analizy prawne, nie ma żadnej możliwości, nawet w przypadku wygranej, aby miała możliwość objąć skutecznie urząd prezydenta Łodzi. To bardzo niepokoi rząd, bo Łódź to jedno z trzech największych miast w Polsce, miasto, które potrzebuje wsparcia. Wiele programów rządowych jest kierowanych do miast takich jak Łódź. W przypadku niestabilności jaka może wystąpić, to współdziałanie między rządem a samorządem może być trudne, bo będzie brakowało partnera-prezydenta, który może objąć urząd i zarządzać miastem.

Hanna Zdanowska odpowiada Jackowi Sasinowi: Tonący brzytwy się chwyta

Hanna Zdanowska szybko odpowiedziała na słowa Sasina. – Tonący brzytwy się chwyta. To gry polityczne, które nie mają nic wspólnego z obowiązującym w Polsce prawem. To wyborcy zdecydują, kto będzie prezydentem Łodzi. Pan Sasin próbuje w ten sposób wywrzeć wpływ na elektorat PiS który, co nie jest tajemnicą, często kibicuje bardziej mnie, niż ich kandydatowi – powiedziała "Gazecie Wyborczej" .

Wstawili się za nią również jej najbliżsi współpracownicy. Tomasz Piotrowski, szef gabinetu Zdanowskiej, przyznaje, że dziwi się sytuacji, w której minister z kancelarii premiera na krótko przed wyborami zapowiada wprowadzenie zarządu komisarycznego. – Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister Sasin namawiał wojewodę do złamania prawa, dlatego kierujemy sprawę do prokuratury – dodał Piotrowski.

Kto może głosować w wyborach?

Więcej o: