Wybory samorządowe 2018 prawie dwa razy droższe niż w 2014. Dlaczego zdrożały?

Wybory samorządowe 2018 będą niemal dwa razy droższe, niż te przeprowadzone 4 lata temu. Szacuje się, że tegoroczne wybory będą kosztować ok. 455 mln zł.

Poprzednie wybory samorządowe kosztowały prawie 240 milionów złotych, a więc były tańsze o 200 milionów w stosunku do szacunkowych kosztów wyborów samorządowych 2018. Skąd wynika potrzeba zwiększenia budżetu na przeprowadzenie wyborów?

Wybory samorządowe 2018 będą najdroższymi wyborami w historii kraju? Wpływa na to nowelizacja kodeksu wyborczego

Jak informuje portal onet.pl, Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego przekazała, że w budżecie na organizację tegorocznych wyborów przeznaczono blisko 455 milionów złotych. Jak dotąd, najdroższymi wyborami w historii Polski były wybory samorządowe, które odbyły się w 2014 roku.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Ten duży skok ceny wynika z tego, że zgodnie ze styczniową nowelizacją kodeksu wyborczego do przeprowadzenia wyborów trzeba zaangażować dwa razy więcej osób, a te pobierają pensję za swoją pracę. Chodzi przede wszystkim o komisje wyborcze, które od tego roku zostały podzielone na dwa zespoły i liczą dwa razy więcej członków, niż to miało miejsce np. w roku 2014.

Przypomnijmy, że od tego roku jedna komisja zajmuje się przeprowadzaniem wyborów, a druga liczy głosy. Na mocy nowelizacji powołano także korpus urzędników wyborczych, w którego skład wchodzi około 2,5 tys. osób.

Droższy papier i paliwo. Gminy na wybory samorządowe 2018 dostały większe wsparcie finansowe niż 4 lata temu

 - Przede wszystkim jednak gminy otrzymały od nas środki wyższe niż otrzymały w poprzednich wyborach. Wzięłam pod uwagę i wzrost ceny paliwa, i ceny papieru, usług, w związku z tym gminy dostały naprawdę dużo więcej środków niż otrzymały w 2014 r. Mocno krzywdzące jest, jak słyszę, że samorządy muszą dokładać do wyborów, bo dostały za mało środków.

Przeliczyliśmy to i porównaliśmy kwoty dotacji przekazanych w 2014 i 2018 roku. To jest znaczny wzrost - powiedziała Magdalena Pietrzak. Szefowa KBW zapewniła także, że część budżetu przeznaczonego na organizację wyborów samorządowych 2018 z pewnością nie zostanie wydana, ponieważ nie we wszystkich okręgach wyborczych uda się powołać 9-osobowe składy.

Przypomnijmy, że na początku roku PKW informowało o tym, że na przeprowadzenie wyborów brakuje około 142 milionów złotych. W komunikacie z lutego 2018 roku Państwowa Komisja Wyborcza napisała także, że na wyniki tegorocznych wyborów samorządowych będzie trzeba czekać dłużej niż podczas wyborów sprzed czterech lat ze względu na nowe procedury dot. podliczania głosów.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o: