"System kolejowy wciąż pozostaje pod zaborami". Wicemin. zapowiada: Białystok - Warszawa w 75 min

Wybory samorządowe 2018. Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury, zapowiedział, że Centralny Port Komunikacyjny obejmuje plany znacznej rozbudowy oraz modernizacji sieci kolejowej. Jacek Żalek nazwał plany modernizacji kolei na trasie Warszawa-Białystok "zmianą epokową".

Mikołaj Wild i Jacek Żalek, kandydat w wyborach na prezydenta stolicy Podlasia, wystąpili we wtorek na konferencji prasowej w Białymstoku.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać.

Centralny Punkt Komunikacyjny a Białystok -  plany modernizacji

Wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild wypowiedział się na temat Centralnego Punktu Komunikacyjnego. Stwierdził, że projekt nie dotyczy jedynie Mazowsza. – Głównym celem jest integracja całej Rzeczpospolitej, która sto lat po odzyskaniu niepodległości, jeśli chodzi o system kolejowy, wciąż pozostaje pod zaborami – takie słowa wiceministra przytacza portal wspolczesna.pl.

Mikołaj Wild powiedział, że dzięki tej inwestycji, pokonanie trasy z Białegostoku do Warszawy zajmie godzinę i kwadrans. Potem przyznał jednak, że dla takiego rezultatu konieczna byłaby wymiana taboru.

Wybory samorządowe 2018. Mikołaj Wild o połączeniu Białegostoku z Lublinem

Według wiceministra Centralny Port Komunikacyjny zostanie zasilony w pociągi, które będą osiągały prędkość 250 km/h. Poza tym Mikołaj Wild chce zainwestować w dobre połączenie komunikacyjne Białegostoku z Lublinem – tak, aby pokonanie odległości między dwiema wojewódzkimi miastami zajęła jedyne dwie godziny.

Jacek Żalek: Białystok oknem na Zachód dla naszych braci z Białorusi

Jacek Żalek wypowiedział się natomiast o stworzeniu nowych zagranicznych połączeń kolejowych, szczególnie z Białorusią. – Tak jak udało nam się zyskać sympatię do realizacji modernizacji przejść kolejowych, tak również w projekcie Centralnego Portu Komunikacyjnego, Białystok będzie ogniwem, które jest oknem na Zachód dla naszych braci z Białorusi – powiedział kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Białegostoku.

Jacek Żalek nazwał modernizację kolei na trasie do Warszawy „zmianą epokową”. Lepsza infrastruktura w Białymstoku ma doprowadzić do poprawy stanu miejscowej gospodarki.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o: