Ponad 100 osób wygrało wybory samorządowe 2018 przed wyborami. Powód? Zabrakło konkurentów

Do wyborów samorządowych pozostało kilkanaście dni, a w Tarnawatce (woj. lubelskie) znany jest już cały skład rady gminy na kolejną kadencję. Jak to możliwe? W niektórych okręgach kandydują pojedyncze osoby.

Jak informuje "Dziennik Wschodni" w całym regionie z wygranej może cieszyć się już około 100 osób.

Gmina Tarnawka ma już komplet radnych na kolejną kadencję

Wybory do Rady Gminy Tarnawatka miały zostać przeprowadzone w 15 okręgach wyborczych, jednak w każdym z nich zarejestrowano zaledwie po jednym kandydacie. Oznacza to, że te osoby już mogą cieszyć się ze zwycięstwa w wyborach samorządowych 2018. Dla mieszkańców tej gminy oznacza to, że nie będą głosować na kandydatów do Rady Gminy Tarnawatka - zostaną oni uznani za zwycięzców w sposób automatyczny.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać 

Ponad 100 osób może cieszyć się ze zwycięstwa. Wydłużony termin zgłoszeń nic nie zmienił

Podobna sytuacja ma miejsce w gminach Goraj i Stary Zamość, gdzie po jednym kandydacie zgłoszono w pięciu okręgach wyborczych oraz w gminie Horodło, gdzie znane są nazwiska dwóch przyszłych radnych. Na terenie, nad którym pieczę sprawuje delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Zamościu znanych jest w sumie 41 zwycięzców.

Analogiczna sytuacja ma miejsce w regionie, który obsługuje delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie - tam znanych jest już 39 radnych, z kolei w delegaturze w Białej Podlaskiej wybory wygrało już 37 samorządowców. 

– W okręgach, w których był tylko jeden kandydat, dodatkowo wydłużano termin rejestracji o pięć dni. Ale nie było dużego zainteresowania, w tym czasie zgłosiły się zaledwie cztery osoby – "Dziennikowi Wschodniemu" powiedziała Anna Leszczyńska z chełmskiego oddziału Krajowego Biura Wyborczego.

Wybory samorządowe 2018. Brakuje nie tylko kandydatów, ale i chętnych do pracy w obwodowych komisjach wyborczych

Wciąż brakuje chętnych do pracy w obwodowych komisjach wyborczych, m in. w Krakowie, Warszawie i Łodzi wciąż jest wiele wakatów. Trwają poszukiwania członków komisji, którzy będą obsługiwać wybory samorządowe 2018 i liczyć głosy.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o: