Na kogo chcą głosować młodzi Polacy? W wyborach parlamentarnych poparliby PiS [SONDAŻ]

Portal o2.pl zapytał młodych ludzi o to, na kogo głosowaliby, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w 2018 roku. Opozycja nie ma powodu do świętowania.

Najnowszy sondaż wyborczy o2.pl został przeprowadzony wśród najmłodszych wyborców, a więc wśród osób w wieku 18-21 lat. Wyniki tej ankiety pokazują, że młodzi ludzie zagłosowaliby na Prawo i Sprawiedliwość.

Jak zagłosowaliby młodzi wyborcy? Wśród 18-latków najpopularniejszy jest PiS

Z wyników sondażu wyborczego wynika, że na partię rządzącą zagłosowałoby aż 33,9 proc. młodych wyborców. Drugie miejsce w sondażu zajęła Platforma Obywatelska, która może liczyć na poparcie 17,4 proc. głosujących. Ostatnią partią na podium jest partia KORWiN, która otrzymała poparcie 8,1 proc. najmłodszych wyborców.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Gorzej niż najpopularniejsza trójka wypadły kolejno: partia Kukiz'15 (5,9 proc. głosów), SLD (4,8 proc.), Razem (2,6 proc.), Nowoczesna (1,2 proc.) i PSL (1,1 proc.).

Frekwencja wśród młodych wyborców. Wyniki sondażu nie napawają optymizmem

Najmłodszych wyborców zapytano także o to, czy wzięliby udział w wyborach parlamentarnych, gdyby te zostały przeprowadzone w najbliższą niedzielę. Zaledwie 3,6 proc. ankietowanych odpowiedziało, że "zdecydowanie tak". Najliczniejszą grupą, była grupa osób, które odpowiedziały, że "raczej tak" - stanowiła ona 46,5 proc. badanych.

"Raczej nie" to odpowiedź, której udzieliło 21 proc. ankietowanych młodych wyborców, natomiast odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 15,1 proc. spośród nich. 13,7 proc. ankietowanych na pytanie o to, czy głosowaliby w wyborach parlamentarnych, powiedziało, że "trudno powiedzieć".

Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie liczącej 8545 osób, dobranej z panelu Ariadna. Zrealizowano je pomiędzy 3 sierpnia a 24 września 2018 przy wykorzystaniu metody CAWI.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o: