Wybory samorządowe 2018. Jak dopisać się do rejestru wyborców przez Internet?

Podczas wyborów samorządowych 2018 każdy z nas będzie mógł głosować tylko na terenie swojego okręgu wyborczego. Jak dopisać się do rejestru wyborców, jeżeli np. mieszkamy gdzie indziej, niż jesteśmy zameldowani?

Każdy polski obywatel ma prawo głosować w tym okręgu wyborczym, który jest zgodny z jego miejscem zamieszkania. Coraz więcej Polaków jest zameldowanych w innym miejscu, niż faktycznie mieszka, dlatego jeżeli chcemy głosować w mieście, w którym żyjemy na co dzień, konieczne jest zgłoszenie tego faktu do urzędu gminy.

Jest to prosta procedura, którą możemy przejść przez Internet. Jak dopisać się do rejestru wyborców, nie wychodząc z domu?

Jak dopisać się do rejestru wyborców przez Internet? Potrzebny jest profil zaufany

Podczas konferencji prasowej opowiedział o tym Marek Zagórski, minister cyfryzacji. W tym roku uruchomiono możliwość dopisania się do rejestru wyborców w nowej formule. Możemy to zrobić przez Internet, jednak aby to zrobić, potrzebny jest tzw. profil zaufany. 

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w Internecie. Używając profilu zaufanego, możemy załatwiać różnego rodzaju sprawy urzędowe, nie odwiedzając urzędu. Można założyć go przez Internet za pomocą internetowego konta bankowego, albo fizycznie, odwiedzając bank lub urząd. 

Jak dopisać się do rejestru wyborczego? Instrukcja krok po kroku

Jeżeli mamy już profil zaufany, dopisanie się do rejestru wyborców jest bardzo proste. Można to zrobić w kilku następujących krokach:

  1. Wejdź na stronę obywatel.gov.pl,
  2. zaloguj się na profil zaufany,
  3. wybierz obywatelstwo,
  4. zaadresuj wniosek (urząd gminy, w którym chcesz głosować),
  5. podaj dane dokumentu tożsamości (wraz ze skanem lub zdjęciem tego dokumentu),
  6. podaj swój adres stałego miejsca zamieszkania/przebywania i zaznacz oświadczenie, że mieszkasz pod podanym adresem,
  7. upewnij się, że wypełniłeś wniosek poprawnie i podpisz go elektronicznie. 


Kiedy złożysz wniosek, otrzymasz odpowiednie potwierdzenie złożenia wniosku na swoją skrzynkę ePUAP. Tą samą drogą otrzymasz decyzję urzędu, który ma 3 dni robocze na to, aby rozpatrzyć swój wniosek. Usługa dopisania wyborcy do rejestru wyborców jest bezpłatna i może z niej skorzystać każdy obywatel Polski, który posiada prawa wyborcze i ukończył 18 lat.

Chcesz dopisać się do rejestru wyborców? Musisz udowodnić, gdzie mieszkasz

Aby urząd mógł rozpatrzyć pozytywnie prośbę o dopisanie się do rejestru wyborców, konieczne jest potwierdzenie tego, czy dana osoba rzeczywiście mieszka w miejscu,którego adres podała jako miejsce swojego stałego zamieszkania.

Z reguły wystarczy okazanie rachunku za media lub umowy wynajmu mieszkania. "Dziennik Zachodni" informuje jednak, że w niektórych miastach procedura ta jest bardziej skomplikowana - w Katowicach należy przygotować się na oględziny mieszkania przez pracownika Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o: