Wybory samorządowe 2018 Gdańsk. Zacięta walka o II turę między Adamowiczem a Płażyńskim

Wybory samorządowe 2018. Największym poparciem w Gdańsku cieszy się Jarosław Wałęsa. Wyniki sondażu przeprowadzonego pokazały, że czeka nas zacięta walka o II turę pomiędzy kandydatem PiS Kacprem Płażyńskim a Pawłem Adamowiczem.

W wyborach na prezydenta Gdańska startuje sześciu kandydatów: dotychczasowy prezydent miasta, Paweł Adamowicz, Jarosław Wałęsa, Kacper Płażyński, Elżbieta Jachlewska, Andrzej Ceynowa oraz Jacek Hołubowski. 

Sondaż zlecony przez Polską Grupę Press wespół z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia został przeprowadzony w dniach 17-24 września na grupie ok. 10 tys. dorosłych mieszkańców Polski. Pod uwagę wzięto wskazania tych respondentów, którzy zadeklarowali się wziąć udział w wyborach.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Wybory samorządowe 2018. Sondaż w Gdańsku

Sondaż pokazuje, że największym poparciem w Gdańsku cieszy się Jarosław Wałęsa z wynikiem 34 proc. poparcia. Jest on kandydatem Koalicji Obywatelskiej, którą tworzą PO i Nowoczesna. Do tej pierwszej przynależał niegdyś Paweł Adamowicz, zajmujący drugie miejsce w sondażu (24,4 proc. poparcia).

Dosłownie o włos wyprzedza on zatem Kacpra Płażyńskiego, który uzyskał w badaniu 24 proc. głosów. Następna w kolejce jest Elżbieta Jachlewska, ekonomistka i kandydatka stowarzyszenia Lepszy Gdańsk (10, 6 proc. poparcia). Za nią, z wynikiem 4,8 proc., jest Jacek Hołubowski, były członek partii Kukiz’15, obecnie startujący z komitetu Gdańsk Tworzą Mieszkańcy.

Na samym końcu z poparciem wynoszącym zaledwie 2,2 proc. plasuje się Andrzej Ceynowa, nauczyciel akademicki i dawny rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Kto może głosować w wyborach?

Więcej o: