Wenta pozywa posła PiS. "Wysportowany Niemiec, który trenował pałowanie na głowach Polaków"

Bogdan Wenta, były trener polskiej reprezentacji piłkarzy ręcznych i kandydat na prezydenta Kielc pozywa Dominika Tarczyńskiego (PiS) w trybie wyborczym.

Sprawa dotyczy obraźliwego wpisu, który Dominik Tarczyński opublikował na swoim Twitterze. Nazwał w nim Wentę "wysportowanym Niemcem, który trenował pałowanie na głowach Polaków".

Bogdan Wenta zapowiada pozew w trybie wyborczym

Bogdan Wenta to kandydat na prezydenta Kielc, startujący z komitetu Komitetu Wyborczego Wyborców Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty. Wielu Polaków zna go jako sportowca i selekcjonera polskiej reprezentacji piłki ręcznej.

Wenta był w reprezentacji Polski w latach 1981-1994, z kolei w 1997 roku został graczem reprezentacji Niemiec, z którą był związany do roku 2004. W latach 2004-2012 był trenerem polskich szczypiornistów. W 2007 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiego sportu.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Aby móc grać w niemieckiej reprezentacji, Wenta przyjął niemieckie obywatelstwo, jednak w kontrakcie miał zagwarantowane, że nie będzie grał podczas meczów z Polakami. W 2014 roku Bogdan Wenta został europosłem, a w tym roku zadecydował, że będzie ubiegał się o fotel prezydenta Kielc.

Dominik Tarczyński obraża byłego trenera polskiej reprezentacji. "Służył Niemcom za marki i euro"

Osobą, która obraziła Wentę na Twitterze jest Dominik Tarczyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości

Tarczyński odnosi się w ten sposób do faktu, że Wenta grał w latach 80-tych w milicyjnym klubie Wybrzeże Gdańsk, w jednym z najlepszych polskich klubów piłki ręcznej w tamtym okresie, i był w tym czasie na etacie w milicji. Dziennikarze "Rzeczpospolitej" przypominają, że przed 1989 rokiem wiele klubów sportowych było związanych z milicją, a w podobnej sytuacji było wielu wybitnych polskich sportowców, np. Kazimierz Deyna czy Paweł Skrzecz, którzy byli zatrudniani w milicji po to, aby móc występować w barwach danego klubu.

Bogdan Wenta zapowiedział, że pozwie Dominika Tarczyńskiego w trybie wyborczym. Do zarzutów posła PiS odniósł się także na Facebooku. "Gdybym mógł cofnąć czas, pokierowałbym swoim życiem w dokładnie ten sam sposób. (...) Jestem też przekonany, że mam odpowiednią wiedzę, umiejętności i doświadczenie by podjąć się nowego wyzwania. Dlatego dziś z podniesionym czołem, ale i wielką pokorą proszę kielczan o zaufanie i poparcie w wyborach prezydenta Kielc" - napisał Bogdan Wenta.

Już 21 października wybierzemy władze samorządowe

Więcej o: