Wybory na prezydenta Krakowa zostaną wstrzymane? Bezpartyjni Samorządowcy składają wniosek do PKW

Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy chce zawieszenia wyborów prezydenckich w Krakowie, ponieważ nie udało im się zarejestrować swojego kandydata na prezydenta, co uznają za niekonstytucyjne.

Komitet Bezpartyjnych Samorządowców złożył w tej sprawie wniosek do Państwowej Komisji Wyborczej. Dlaczego Bezpartyjni Samorządowcy uważają, że odmowa rejestracji ich kandydata jest bezprawna?

KW Bezpartyjni Samorządowcy chce wstrzymania wyborów na prezydenta Krakowa

Termin rejestracji kandydatów na prezydentów miast minął 26 września o godzinie 24:00. W Krakowie zarejestrowało się sześciu kandydatów, z kolei dwóm się to nie udało. W przypadku kandydata Bezpartyjnych Samorządowców, którym miał być Gniewomir Rokosz-Kuczyński, Miejska Komisja w Krakowie odmówiła rejestracji ze względu na to, że komitet Bezpartyjnych Samorządowców nie zarejestrował odpowiedniej liczby kandydatów na radnych. Bezpartyjni Samorządowcy chcą, aby sprawę rozstrzygnął Trybunał Konstytucyjny, a jeśli zajdzie taka potrzeba, także odpowiednie organy Unii Europejskiej. Drugim kandydatem, który nie zarejestrował się z tego samego powodu jest Grzegorz Gorczyca.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Czy PKW przychyli się do wniosku Bezpartyjnych Samorządowców? Prawdopodobnie nie

- Pełnomocnik Bezpartyjnych Samorządowców w Małopolsce wezwał Miejską Komisję Wyborczą w Krakowie do zarejestrowania kandydata na Prezydenta Miasta Krakowa lub do zawieszenia procedury wyboru Prezydenta Miasta Krakowa do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez trybunał Konstytucyjny oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - słowa Gniewomira Rokosza-Kuczyńskiego cytuje "Dziennik Zachodni". Wszystko wskazuje na to, że wniosek Bezpartyjnych Samorządowców zostanie odrzucony. - Apel komitetów raczej nie ma szans na powodzenie - powiedział sędzia Rafał Lisak, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Krakowie.

Kto może zarejestrować kandydata na prezydenta miasta?

Przepisy mówią, że aby móc zarejestrować kandydata na prezydenta, komitet wyborczy musi zarejestrować tylu kandydatów na radnych, ile jest mandatów do wzięcia w ponad połowie okręgów wyborczych. W Krakowie jest 7 okręgów wyborczych, a w każdym z nich można zdobyć 6 mandatów (z wyjątkiem jednego, w którym można zdobyć 7 mandatów), a to oznacza, że komitet wyborczy, który chce wystawić kandydata na prezydenta, musi zarejestrować minimum po 6 kandydatów w czterech okręgach wyborczych, a więc w sumie 24 osoby. Bezpartyjni Samorządowcy zarejestrowali w sumie 36 kandydatów na radnych, ale we wszystkich siedmiu okręgach (w większości po 5 kandydatów, w jednym 6).

Bezpartyjni Samorządowcy chcą sprawy w Trybunale Konstytucyjnym

Komitet wyborczy Bezpartyjnych Samorządowców przekonuje, że PKW powinna zarejestrować ich kandydata, a jeżeli odmówi, powinno się wstrzymać procedurę wyboru prezydenta Krakowa, aby sprawę mógł rozpatrzyć Trybunał Konstytucyjny, a jeśli zajdzie taka potrzeba, także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

- Niewątpliwie obecny zapis Kodeksu Wyborczego jest sprzeczny z konstytucyjną zasadą równości szans wyborczych, bowiem w sposób uprzywilejowany traktuje kandydata na prezydenta Krakowa, który miałby w wyborach jedynie zarejestrowanych 24 kandydatów w czterech sześciomandatowych okręgach, wobec wszystkich innych kandydatów na prezydenta, kandydujących z komitetów o większej liczbie kandydatów na radnych niż 24, ale zarejestrowanych we wszystkich okręgach - powiedział Gniewomir Rokosz-Kuczyński.

Bitwa o Kraków. Małgorzata Wassermann i Jacek Majchrowski powalczą o prezydencki fotel

Więcej o: