Wybory samorządowe 2018 w Białymstoku. Razem chce darmowych prezerwatyw w urzędach i szkołach

Katarzyna Rosińska, "jedynka" na liście partii Razem, kandydująca do Sejmiku Województwa Podlaskiego, przedstawiła swój program dot. zdrowia i edukacji seksualnej, a mieszkańcom Białegostoku rozdawała prezerwatywy.

Partia Razem stara się o to, aby uzyskać poparcie w wyborach do sejmików wojewódzkich. Nie inaczej jest na Podlasiu, gdzie jedna z kandydatek, Katarzyna Rosińska startująca z numerem 1 w okręgu pierwszym województwa podlaskiego, opowiedziała o swoim programie, który dotyczy zdrowia, powszechnego dostępu do antykoncepcji.

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Kandydatka partii Razem chce walczyć o łatwo dostępną antykoncepcję i opiekę lekarzy ginekologów

- Chcemy świata, w którym niechciana ciąża jest zjawiskiem jak najrzadszym, oprócz tego chcemy świata, w którym seks jest bezpieczny, dla każdego, jest odpowiedzialny i przemyślany. Chcemy świata, w którym seks nie jest kojarzony głównie ze strachem przed niechcianą ciążą, przed chorobami - słowa kandydatki na radną Sejmiku Województwa Podlaskiego cytuje portal bialystokonline.pl.

Katarzyna Rosińska postuluje m.in. ułatwienie dostępu do ginekologa (przede wszystkim w mniejszych miejscowościach), wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół, organizację punktów konsultacyjnych, w których chętni będą mogli porozmawiać  ze specjalistą o bezpiecznym seksie oraz własnej seksualności, a także ułatwienie dostępu do antykoncepcji - kandydatka partii Razem proponuje, aby prezerwatywy były dostępne w miejscach publicznych, takich jak urzędy czy szkoły. Katarzyna Rosińska proponuje także, aby inwestować w kampanie społeczne dotyczące antykoncepcji i bezpiecznego seksu.

Bezpieczny seks i mniej niechcianych ciąż. 20 proc. 15-latków ma za sobą swój "pierwszy raz"

Przedstawiając swój program, kandydatka partii Razem przytaczała wyniki badań medycznych, z których wynika, że nieustannie wzrasta liczba zachorowań na choroby, które przenoszone są drogą płciową. Katarzyna Rosińska podkreślała także, że ok. 70 proc. nastolatków nigdy nie rozmawiało o seksualności ze swoimi rodzicami, a wiele osób nie wie, jakie są objawy chorób przenoszonych drogą płciową i do jakiego lekarza się udać, gdy zaobserwuje się niepokojące objawy. Z badań, których wyniki zaprezentowała, wynika także, że 20 proc. 15-latków ma już za sobą inicjację seksualną, z kolei 40 proc. nastolatków, którzy uprawiają seks, nie używa prezerwatyw. W związku z obchodami Światowego Dnia Antykoncepcji kandydaci partii Razem rozdawali darmowe prezerwatywy w Białymstoku, Chrzanowie i innych polskich miastach.

Więcej o: