Wybory samorządowe 2018 Wrocław - kandydaci na prezydenta [SYLWETKI]

Wybory samorządowe 2018 już wkrótce, dlatego kampania wyborcza staje się coraz bardziej zacięta. Nie inaczej jest w jednym z największych miast Polski - we Wrocławiu - gdzie o fotel prezydenta stara się aż dziewięciu kandydatów.

W tym roku kończy się czwarta kadencja prezydenta Rafała Dutkiewicza, który nie zdecydował się na udział w kolejnych wyborach samorządowych. Kto go zastąpi? Prezentujemy sylwetki wszystkich kandydatów na prezydenta Wrocławia.

Jacek Sutryk – kandydat Koalicji Obywatelskiej

Jacek Sutryk to kandydat na prezydenta Wrocławia startujący z ramienia Koalicji Obywatelskiej, którego popierają także takie ugrupowania jak SLD, Unia Europejska, a także kilkanaście organizacji pozarządowych. Swoje poparcie dla kandydatury Sutryka ogłosił także urzędujący prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.

Jacek Sutryk jest socjologiem i wieloletnim współpracownikiem Dutkiewicza. Przez wiele lat był dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przewodniczył Radzie Pomocy Społecznej, był także pracownikiem magistratu, gdzie pełnił funkcję dyrektora Departamentu Spraw Społecznych.

Mirosława Stachowiak-Różecka – kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Mirosława Stachowiak-Różecka jest związana z partią Prawo i Sprawiedliwość. Nie jest to jej pierwsza próba zdobycia fotela prezydenckiego we Wrocławiu – w 2014 roku kandydowała na to stanowisko, jednak przegrała w drugiej turze, zdobywając 45.28 proc. głosów.

Mirosława Stachowiak-Różecka przez lata związana była z branżą filmową.  Pracowała m.in. w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. W 2006 roku zdobyła mandat radnej Wrocławia i z powodzeniem ubiegała się o reelekcję podczas wyborów samorządowych w 2010 i 2014 roku. W 2015 roku została wybrana na posłankę z listy PiS w okręgu wrocławskim.

Katarzyna Obara-Kowalska – kandydatka Bezpartyjnego Wrocławia

Bezpartyjny Wrocław to stowarzyszenie, które związane jest z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Ich kandydatką na prezydenta Wrocławia jest Katarzyna Obawa-Kowalska – obecna radna Wrocławia, która przed rozpoczęciem pracy w samorządzie, realizowała się jako dziennikarka i prezenterka. W 2010 roku otrzymała mandat radnej, startując z listy Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Dutkiewicza, w 2014 roku skutecznie walczyła o reelekcję.

Jerzy Michalak – kandydat Bezpartyjnego Ruchu Obywatelskiego Jerzego Michalaka.

Jerzy Michalak startuje jako kandydat bezpartyjny. Z wykształcenia jest prawnikiem, a w przeszłości prowadził Biuro Poradnictwa Obywatelskiego, gdzie udzielał darmowych porad prawniczych. W 2010 roku został radnym Wrocławia, startował z list komitetu Rafała Dudkiewicza. W 2014 roku został wicemarszałkiem województwa dolnośląskiego. W 2016 roku wystąpił z partii PO i założył klub radnych Bezpartyjni Samorządowcy.

Małgorzata Tracz – kandydatka Zielonych

Małgorzata Tracz jest kanydatką, ale także współprzewodniczącą partii Zieloni. Ukończyła studia z zakresu polonistyki i stosunków międzynarodowych. Jest członkinią komitetu Ratujmy Kobiety. Jest także współzałożycielką Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie "Trampolina", członkiną Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Unia oraz Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet. Aktywnie wspiera działania Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. W 2015 roku kandydowała w wyborach parlamentarnych i uzyskała jeden z lepszych wyników spośród kandydatów partii Zieloni.

Marta Lempart – kandydatka komitetu wyborczego Wrocław Dla Wszystkich

Marta Lempart jest kandydatką bezpartyjną. Jest liderką Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który znany jest przede wszystkim z organizacji Czarnego Protestu. Marta Lempart zaangażowana była także w manifestacje wyrażające sprzeciw wobec ruchów prawicowych i nacjonalistycznych.

Zbigniew Jarząbek – kandydat Kukiz'15

Zbigniew Jarząbek, kandydat partii Pawła Kukiza, jest przedsiębiorcą i założycielem Akademii Patriotów oraz wiceprezesem Kongresu Nowej Prawicy.

Robert Jarosław Bogusławski - kandydat KWW Jarka Bogusławskiego

Robert Jarosław Bogusławski jest kolejnym kandydatem bezpartyjnym. Jest znany z poglądów prawicowych oraz związków z dolnośląskimi narodowcami – często udziela się w manifestacjach organizowanych przez to środowisko. Bogusławskiego popiera m.in. Ruch Narodowy, ale także organizacja STOP-NOP

Artur Zborowski – kandydat KW Jesteśmy Stąd

Artur Zborowski jest nauczycielem filozofii i etyki, pracuje w szkole podstawowej, a także w liceum. Jest także współzałożycielem Fundacji Sokrates oraz pracownikiem Młodzieżowego Domu Kultury we Wrocławiu.

Więcej o: